Bp Śmigiel: Człowiek w Maryi stał się cały dla Boga
26 marca 2021 | 01:20 | em | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Podczas zwiastowania pierwszy raz w historii ludzkości człowiek w pełni zgodził się na wolę Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem tegorocznych obchodów 29. rocznicy utworzenia diecezji toruńskiej oraz Dnia Świętości Życia.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2021 r. Diecezja toruńska obchodziła 29-lecie swojego istnienia. Została ona utworzona przez papieża św. Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r.
Dziękczynnej Eucharystii w katedrze toruńskiej przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Udział w niej wzięli również bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy, bp Andrzej Suski, biskup senior, księża, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z moderatorami, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.
Bp Śmigiel w homilii podkreślił, że „bez maryjnego „tak” podczas zwiastowania nie byłoby narodzenia, ofiarowania, nauczania i znaków Pana Jezusa. Wreszcie, nie byłoby krzyża i zmartwychwstania oraz zesłania Ducha Świętego”. Zauważył, że w dzień zwiastowania Bóg po raz kolejny wyszedł ku człowiekowi, zadając mu pytanie: czy chce całkowicie wypełniać Jego wolę. – Tym człowiekiem okazała się Maryja – zauważył.
Pasterz diecezji, nawiązując do perykopy ewangelicznej, wspomniał, że Maryja na słowa anioła zmieszała się. – To świadczy o Jej pokorze, ale także o Jej zwyczajności. Jednocześnie, nie było w Niej zawahania, było otwarcie na wolę Pana Boga – mówił.
Bp Śmigiel podkreślił, że pierwszą i najważniejszą nauką płynącą ze zwiastowania jest to, że „człowiek w Maryi stał się cały dla Boga”. – Ewangeliczny człowiek ma być zasłuchany w głos Boga, poddany Jemu w całości i w ten sposób odczytuje swoje powołanie i staje się szczęśliwy – zauważył.
Drugą prawdą, której uczy nas zwiastowanie to, że wydarzenia, które najbardziej wpływają na losy świata i ludzi dokonują się w ukryciu. – Zwiastowania nikt nie oglądał. Dokonało się w nazaretańskim domku, ukryte przed oczami ludzi. To, co potem podziwiali pasterze, mędrcy ze wschodu i aniołowie najpierw musiało dokonać się w ciszy i odosobnieniu – podkreślił hierarcha.
Pasterz powiedział, że „ten, kto chce pełnić dzieła Boże, musi najpierw spotkać się z Bogiem w milczeniu i wsłuchać się w Jego głos”. Jest to bardzo ważne, aby budować relację z Bogiem i Jezusem Chrystusem, ponieważ w ciszy rodzą się wielkie dzieła.
Hierarcha w homilii powrócił do przykładu św. Józefa, którego w tym roku szczególnie czcimy. Zauważył, że Bóg przemawiał we śnie do św. Józefa cztery razy. – Święty Józef pokazuje nam, że należy być posłusznym temu, co usłyszymy od Pana Boga – mówił.
Wspomniał także postaci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którzy byli zasłuchani w słowo Boże i wypełniali Jego wolę mimo trudu, cierpień i prześladowania. Najważniejsze decyzje w życiu podejmowali oni w odosobnieniu i w ciszy serca, bo tak działa Bóg.
– Dzisiejsza uroczystość zaprasza nas do dwóch rzeczy. Po pierwsze – do spotkania z Bogiem na osobności, w cichej modlitwie, a po drugie, do zaufania Mu do końca i wypełniania Jego woli w całości – podsumował bp Śmigiel.
Z okazji obchodzonego w Kościele Dnia Świętości Życia w dalszej części liturgii miało miejsce uroczyste przystąpienie wiernych oraz duchownych do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Do modlitewnej pomocy dzieciom poczętym przystąpiło blisko 30 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.