Bp Śmigiel: każdy powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację
17 marca 2021 | 12:16 | em | Toruń Ⓒ Ⓟ
Wszyscy na mocy Chrztu Św., umocnieni sakramentem Eucharystii i obdarzeni mocą w sakramencie bierzmowania jesteśmy wezwani do tego, aby odważnie głosić Jezusa Chrystusa – podkreślił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Eucharystii w toruńskiej katedrze. Była ona centralnym punktem obchodów 25-lecia istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji w Diecezji Toruńskiej.
W Mszy św. udział wzięli kapłani oraz osoby świeckie angażujący się w dzieła Nowej Ewangelizacji z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji płockiej, bydgoskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, włocławskiej. Uczestniczył w niej również o. Jacek Dubel, redemptorysta, który był pierwszym dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej oraz ks. Andrzej Kowalski, obecny dyrektor.
W homilii bp Śmigiel, nawiązując do czytania z Księgi Proroka Ezechiela, przypomniał, że „świątynia jest miejscem, gdzie możemy spotkać się Bogiem, gdzie możemy przyjąć Jego słowo i umocnić się świętymi sakramentami”. Zauważył, że ze świątyni musi wypływać rzeka, która daje życie i urodzaj, a z nich pojawiają się owoce. – Ze świątyń wypływa piękne źródło, wypływa łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa – podkreślił.
Perykopa ewangeliczna wyjaśnia obrazy z pierwszego czytania. – Wspomniany „pewien człowiek” wspomniany na kartach Pisma Świętego jest symbolem ludzkości, która cierpi. To każdy, kto nie poznał Jezusa Chrystusa, kto jest daleko od Boga, kto jest przygnieciony ciężarem grzechu – mówił hierarcha.
– Bardzo często dziś nie ma człowieka, który by nam wskazał Pana Boga i podprowadził nas do Niego. Nie ma człowieka, który byłby świadkiem, pokazał nam, że bycie plisko Pana Boga to szczęście, radość, to odpowiedź na pytania, które nas dręczą – mówił bp Śmigiel. Zwrócił uwagę, że istotą Nowej Ewangelizacji jest bycie dla innych pomocą, wsparciem w drodze do Chrystusa, do uzdrowienia. – Wszyscy jesteśmy wezwani do dzieła Nowej Ewangelizacji oraz żeby pomagać ludziom przygniecionym sprawami świata wchodzić do wody życia – dodał.
Ewangelia wskazuje na ważniejszy fakt, to nie woda uzdrawia, ale moc Jezusa Chrystusa. – Chory nie musi wchodzić do wody, aby odzyskać pełnię sił. Słowo Jezusa Chrystusa uzdrawia. To Bóg jest prawdziwą wodą, która daje życie – podkreślił biskup toruński.
Biskup zauważył, że dramatem współczesnego człowieka jest to, że często przyzwyczaja się do życia w grzechu, nie pragnie zmiany. – Człowiek, który wpada w grzech, który oddala się od Pana Boga nie zawsze chce się podnieść. Może być taka sytuacja, że nie pragnie już lepszego życia – mówił. Dopiero, gdy taki człowiek wyrazi chęć poprawy i nawrócenia, otrzymuje łaskę zdrowia. Chory człowiek z Ewangelii natychmiast wyzdrowiał, kiedy Jezus wypowiedział swoje słowo.
Wszystko powierzyłem Bożemu Miłosierdziu – rozmowa z zakonnikiem skrzywdzonym przez ks. Dymera
Istotą Nowej Ewangelizacji jest nieść słowo Pana Jezusa, podprowadzać ludzi do Niego, uświadamiać im, że to jest prawdziwy zdrój wody życia. – Zadaniem Nowej Ewangelizacji jest, aby człowiek współczesny powiedział „pragnę”, wtedy możemy podarować mu Pana Jezusa przez Słowo, sakramenty, przez wspólnotę wiary – podkreślił bp Śmigiel.
Hierarcha przypomniał, że „od początku powstania diecezji toruńskiej, kiedy zaczęły pojawiać się struktury diecezjalne, towarzyszyła im Nowa Ewangelizacja, troska o wspólnotę, troska o to, aby słowo Pana mogło dotrzeć do każdego”. – 25 lat istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji za nami. Myślę, że przed nami jeszcze większe zadanie. Trzeba zobaczyć jak dzisiejszy świat, nasza diecezja potrzebują Nowej Ewangelizacji, jest ona potrzebna dziś i jutro – mówił biskup. – Każdy, kto przyjął Chrzest św., otrzymał umocnienie w sakramentach i w Eucharystii, każdy jest jest wezwany do tego, aby być uczniem i misjonarzem, i aby swoje doświadczenie spotkania Jezusa Chrystusa nieść tym, którzy Go potrzebują – zakończył hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.