Bp Śmigiel: ks. Oder jest bardzo dobrze przygotowany do nowych zadań biskupa gliwickiego
29 stycznia 2023 | 02:00 | mp | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Jestem przekonany, że biskup nominat ks. Sławomir Oder posiada liczne charyzmaty i jest bardzo dobrze przygotowany do nowych zadań, ale jak każdy z nas potrzebuje modlitewnego wsparcia – oświadczył biskup toruński Wiesław Śmigiel, w odpowiedzi na dzisiejszą nominację podlegającego mu ks. prof. Sławomira na biskupa gliwickiego.
We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.
Oto pełna treść listu:
Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!
Papież Franciszek mianował biskupem gliwickim ks. prał. Sławomira Odera, kapłana diecezji toruńskiej. Jestem niezmiernie wdzięczny Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza dla bratniej diecezji gliwickiej, która podobnie jak nasza diecezja została utworzona przez św. Jana Pawła II w 1992 r. Bardzo się cieszę z tej nominacji oraz z całego serca gratuluję biskupowi nominatowi.
Mianowanie ks. prał. Odera nowym biskupem gliwickim jest również wyróżnieniem i zaszczytem dla naszej diecezji. Biskup nominat przez wiele lat posługiwał w Rzymie, odbył tam studia, następnie pełnił funkcję moderatora kleryków w rzymskim seminarium, a od 2000 r. był prezesem Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie Rzymu, następnie od 2013 był wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego w wikariacie diecezji rzymskiej. Przez wiele lat był zaangażowany w duszpasterstwo jako rektor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre w Rzymie oraz był kapelanem wspólnoty sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP z Genui.
Po powrocie do diecezji toruńskiej został ojcem duchowym kapłanów i uczestniczył w formacji permanentnej duchowieństwa. Jest również sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Był postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, a obecnie jest postulatorem procesu Karola i Emilii Wojtyłów, rodziców św. Jana Pawła II. Był również zaangażowany w procesy beatyfikacyjne osób związanych z naszą diecezją. Wyróżnia się głęboką duchowością, kulturą osobistą, taktem i miłością do Kościoła.
Jestem wdzięczny ks. prał. Oderowi za jego zaangażowanie w życie diecezji toruńskiej, a przede wszystkim za szerzenie kultu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i pracę na rzecz procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej s. Magdaleny Mortęskiej. Dziękuję mu także za troskę o życie duchowe duszpasterzy, którą przez ostatnie lata realizował z pełnym oddaniem.
Posługa biskupa we współczesnych czasach jest zaszczytem i radością, ale jest także dźwiganiem krzyża odpowiedzialności za ludzi i sprawy Kościoła. Z tego względu wymaga głębokiej wiary, ofiarnej miłości, nadziei, odwagi i roztropności! Jestem przekonany, że biskup nominat posiada liczne charyzmaty i jest bardzo dobrze przygotowany do nowych zadań, ale jak każdy z nas potrzebuje modlitewnego wsparcia. Bardzo proszę o modlitwę w intencji biskupa nominata i diecezji gliwickiej. Do czasu ingresu i święceń biskupich proszę w miarę możliwości o włączenie do modlitwy powszechnej, w czasie Mszy św., wezwania za posługę biskupa nominata Sławomira Odera w diecezji gliwickiej.
Z modlitwą i błogosławieństwem
Toruń, Wspomnienie św. Tomasz z Akwinu, 28 stycznia 2023
Życiorys biskupa nominata:
Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży.
Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975).
W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.
W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.
Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.
Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.
W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.
W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.
Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.
W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.
W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
Poza językiem ojczystym, zna język włoski i angielski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.