Drukuj Powrót do artykułu

Bp Śmigiel: nie mamy kilku żyć, wypełniajmy czas dobrymi decyzjami

31.12.2017 , xpb, Toruń, 31-12-2017 Ⓒ ℗

– Nie mamy kilku żyć. Wypełniajmy dany nam czas dobrymi decyzjami i bliskością Boga – zachęcał dziś bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrze podczas nabożeństwa na zakończenie roku. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy.

W homilii biskup zaznaczył, że w Biblii mamy dwa rozróżnienia czasu: chronos i kairos. Chronos to czas, który odmierzamy zegarkiem, to coś co płynie. Natomiast kairos to czas, który nie płynie, lecz wypełnia się. Można zauważyć, że dziś wielu ludzi żyje tylko czasem chronos. Tymczasem czas człowieka to kairos – tłumaczył kaznodzieja.

Bp Śmigiel podkreślił, że każda chwila ludzkiego pielgrzymowania jest ważna. – Od tego jak przeżyjemy nasze życie zależy nasza wieczność. Czas to dar niezwykłej wagi, niepowtarzalny dar – mówił. Zaznaczył, że nikt z nas nie ma kilku żyć do dyspozycji. – Jeśli chcemy czynić, coś dobrego, to trzeba to czynić natychmiast. Nie wiemy czy będzie jutro. Ono nie jest nikomu zagwarantowane, mamy dziś, mamy tę chwilę, która daje nam Bóg – mówił bp Śmigiel.

– Chcielibyśmy niektóre rzeczy powtórzyć, zrobić lepiej, ale to jest niemożliwe. Możemy wyciągnąć wnioski ze swoich grzechów, błędów i pomyłek, ale powtórzyć się nie da. Mamy jedno życie i dzisiejsza liturgia słowa pomaga nam w odkrywaniu jak przeżyć to życie, by wydawało dobre owoce – mówił bp Śmigiel.

Biskup podkreślił, że dla Jezusa warto poświęcić każda chwilę. – Czas przeznaczony dla Jezusa nie jest czasem straconym, on wraca do nas, a czas, którego poskąpimy Jezusowi wcale nie jest dla nas, mamy go jeszcze mniej – zaznaczył.

Na zakończenie Eucharystii bp Śmigiel życzył wszystkim zgromadzonym i wszystkim diecezjanom, by każdego dnia wypełniali dany im czas obecnością Boga, dobrymi wyborami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.