Bp Śmigiel: Polska będzie wolna i niepodległa, jeśli nasze serca będą wolne od nienawiści
17 czerwca 2018 | 13:44 | xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ
Polska będzie wolna i niepodległa wtedy, kiedy my będziemy wewnętrznie wolni, kiedy nasze serca będą wolne od nienawiści – powiedział bp Wiesław Śmigiel na Mszy św. sprawowanej podczas 5. edycji Festynu Zamkowego w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Tegoroczna edycja miała charakter niepodległościowy i wpisywała się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Festyn Zamkowy rozpoczął się w sobotę 16 czerwca. Od godzin popołudniowych uczestnicy mogli posmakować dań staropolskiej kuchni oraz wziąć udział w grze zamkowej dla rodzin „Czas na Niepodległą”. Można także było odwiedzić obozy historyczne prezentowane przez grupy rekonstrukcyjne. O godz. 22.00 odbyła się inscenizacja przedstawiająca historię od upadku Rzeczypospolitej do odzyskania niepodległości w 1918 r.
Drugi dzień festynu rozpoczął się od niedzielnej Eucharystii sprawowanej w warunkach polowych przez biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Witając hierarchę, kustosz zamku ks. kan. Zbigniew Wawrzyniak podkreślił, że pamięć o tragicznej historii naszej ojczyzny jest potrzebna, byśmy nie powtórzyli błędów naszych przodków, ale naśladowali ich wiarę, cnotę i umiłowanie Boga i ojczyzny.
W homilii bp Śmigiel nawiązując do ewangelicznej przypowieści o ziarnie gorczycy wskazał, że to właśnie ta niepozorna, wydawałoby się niewiele znacząca praca u podstaw naszych przodków zaowocowała wolnością, którą możemy cieszyć się już od 100 lat. – Dobre sprawy zaczynają się od bardzo mozolnej i skromnej pracy. Tak było z naszą niepodległością – mówił. Biskup toruński podkreślił, że po ludzku przywrócenie niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach świata było niemożliwe. Dlaczego tak się stało? Bo chociaż Polski nie było na mapach, to ona była w sercach ludzi.
Biskup przypomniał sylwetki wielkich Polaków, którzy troszczyli się o podtrzymywanie ducha narodowego: kapłanów, zakonników, pisarzy, poetów, kompozytorów itp. – Oni przekazywali społeczeństwu ducha, ponieważ zdawali sobie sprawę, że sama rewolucja do niczego nie doprowadzi. Nawet, gdyby udało się zbrojnie przejąć władzę to i tak upadniemy, jeśli ducha nie będzie, jeśli nie będzie narodu silnego moralnie, zbudowanego na silnych fundamentach – mówił.
Zadanie kształtowania ducha stoi także przed nami dzisiaj. Nieodległość wymaga troski każdego pokolenia Polaków. – Polska będzie wolna i niepodległa wtedy, kiedy my będziemy wewnętrznie wolni, kiedy nasze serca będą wolne od nienawiści – dodał bp Śmigiel. Zaznaczył także, że prawdziwy patriotyzm opiera się na miłości, dumie z własnego pochodzenia i własnej historii oraz na szacunku dla innych narodów.
Podkreślił także, że owe zadania jesteśmy w stanie wypełnić jeśli będziemy budować nasze rodziny i ojczyznę na wartościach chrześcijańskich, które nie przemijają, są trwałe. – Kiedy przyjrzymy się bliżej wartościom tego świata, to nagle okazuje się, że ich prawie nie ma, wszystkie są dyskusyjne, zmienne i zmieniają się z roku na rok w zależności od tego, kto ma więcej do powiedzenia i kto ma potężniejsze środki, by opanować media. My musimy odwoływać się do tego, co jest fundamentem, niezmiennym, trwałym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Dla nas tym fundamentem jest chrześcijaństwo – mówił.
Po Mszy św. uczestnicy mieli możliwość spróbowania kuchni staropolskiej. Zaprezentowano grupy historyczne: kosynierów, powstańców i konnicy oraz odbyła się gra zamkowa dla rodzin.
Festyn organizowany jest przez Diecezjalne Centrum Kultury Zamek Bierzgłowski i Gminę Łubianka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.