Drukuj Powrót do artykułu

Bp Socha do chorych: o sile i zdrowiu decyduje moc ducha

11 lutego 2018 | 16:18 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Grzegorz Milewski

– O tym, czy jesteśmy silni i zdrowi decyduje moc ducha – powiedział bp senior diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Paweł Socha w czasie Mszy św. z okazji 26. Światowego Dnia Chorego w parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim. W czasie Eucharystii kapłani udzielili wiernym namaszczenia chorych.

Bp Socha mówił w kazaniu, powołując się na słowa Jana Pawła II, że można być chorym, niepełnosprawnym, a jednocześnie silnym i skutecznym, bo o sile i zdrowiu decyduje moc ducha.

– Dlatego – apelował duszpasterz – módlmy się o to byśmy byli mocni duchem głęboką wiarą w Chrystusa, byśmy zaufali bez reszty i nie bali się choroby czy starości, bo w Chrystusie one nabierają zbawczego sensu i niosą wiele mocy. – Troszczcie się o swoich członków rodzin dziadków, pradziadków i chorych, a przede wszystkim dawajcie dużo serca – powiedział biskup.

Bp Socha przypomniał wiernym o trzech zasadach, które określają życie chrześcijanina: czynić wszystko na chwałę Boga, nie być powodem zgorszenia, naśladować w swoim postępowaniu Chrystusa. Kapłan podkreślił, że przez wiarę człowiek nadaje sens cierpienie. – Cierpienie bez sensu jest tragiczne – powiedział bp Socha, uwrażliwiając, że współczesny człowiek koncentruje uwagę, na sprawności, skuteczności i młodości, a stosunek do rzeczy użytecznych przenosi na ludzi. Dopóki rzeczy są sprawne to je zachowuje, bezużyteczne wyrzuca na śmietnik, podobnie traktując chorych, starych i niepełnosprawnych.

Fot. Grzegorz Milewski

Kapłan nawiązując do słów orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego poświęconego słowom Chrystusa wypowiedzianym do Matki Bożej „ Oto syn Twój”, „Oto Matka twoja” zauważył, że Matka Najświętsza jest szczególną opiekunką chorych i cierpiących. Biskup mówił również, że w ludzkim cierpieniu każdy człowiek może stać się uczestnikiem odkupieńczego cierpienia Chrystusa.

W dzisiejszej Mszy św. szczególnej opiece Bożej, kapłani polecali wszystkich cierpiących, chorych w gorzowskim stacjonarnym Hospicjum św. Kamila, w hospicjach domowych i szpitalach.

Po Mszy św. prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz gorzowskiej placówki paliatywnej.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony13 maja 1992 r. przez papieża Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na jego życie. Jego celem jest zwrócenie uwagi na chorych i cierpiących na całym świecie oraz modlitwa w ich intencji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.