Drukuj Powrót do artykułu

Bp Solarczyk do alumnów: bądźcie strażnikami Drzewa Życia

08 grudnia 2018 | 15:36 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Bądźcie strażnikami Drzewa Życia by Boża łaska dotykała ludzkich serc – życzył klerykom bp Marek Solarczyk. W 18. rocznicę powołania Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej bp pomocniczy przewodniczył tam uroczystej mszy św. W trakcie liturgii dziesięciu alumnów piątego roku zostało uroczyście przedstawionych wspólnocie Kościoła jako kandydaci do święceń diakonatu.

Przywołując w homilii słowa św. Franciszka bp Solarczyk zwrócił uwagę na wartość sakramentu kapłaństwa. – Jeżeli z takim szacunkiem i podziwem patrzymy na łono Najświętszej Maryi Panny, które nosiło zbawiciela, jeżeli z takim szacunkiem patrzymy na drżenie rąk Jana Chrzciciela, który udzielając chrztu bał się dotknąć głowy zbawiciela, jeżeli z zachwytem i wdzięcznością przezywamy tajemnicę grobu w którym ciało zbawiciela leżało zaledwie kilak godzin, to co powiedzieć o kapłaństwie, o tych którzy otrzymują w swoje dłonie tajemnice obecności Boga – zachęcał do refleksji kaznodzieja.

Podkreślił, że największym świadkiem tajemnic Boga oraz szacunku i troski o dar Bożego życia jest Najświętszej Maryi Pannie. – Podobnie jak Je, tak i wam już niedługo Bóg poprzez urząd Kościoła będzie chciał zawierzyć tajemnice swojego Syna – powiedział do kleryków bp Solarczyk, zachęcając do zaufania Bożemu prowadzeniu. – Nie bójcie się, zostaniecie otoczenie mocą Ducha Świętego. On będzie z wami napełniając swoją łaską – przekonywał.

Maryja jest dla nas niesamowitą orędowniczką, przykładem i zobowiązaniem, by poprzez kapłaństwo które niesiemy, „Drzewa Bożego Życia” było chronione, by przynosiło jak najbogatsze duchowo owoce, by to wielkie dzieło, które Pan zamierzył i ofiarował – mogło się ciągle realizować i by człowiek mógł z niego korzystać – podsumował biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Święcenia diakonatu odbędą się w maju przyszłego roku w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.