Bp Solarczyk: miłości do Ojczyzny nie da się policzyć
11 listopada 2018 | 16:50 | mag | Radzymin Ⓒ Ⓟ
Polska to nasze wczoraj, dziś i jutro przeżywane z całym oddaniem serca – powiedział bp Marek Solarczyk, apelując o otwartość serca na tych, którzy są obok. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości modlono się w intencji Ojczyzny w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie – mieście Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe, służby mundurowe w tym 123 strażaków, oraz licznie zgromadzona młodzież.
W homilii bp Solarczyk zwrócił uwagę, że odzyskanie niepodległości zawdzięczamy nie tylko wielkim postaciom, które na trwałe wpisały się w naszą tradycję, ale również zwykłym ludziom. – Jakże wielu było takich którzy, jak ta biblijna wdowa, w swoim domu, dla swoich najbliższych, czy przybyszów miało otwarte serce. To są tajemnice rodzin, tajemnice ludzi którzy może nie są na kartach historii ale są niesamowitą siłą tej historii. – Oni każde dnia na nowo z oddaniem przeżywali swoją codzienność, a kiedy trzeba było, jak tu w Radzyminie, stanęli do walki z najeźdźcą – powiedział kaznodzieja.
Podkreślił, że niepodległość była również owocem modlitwy milionów Polaków. – Na to wszystko potrzeba było wówczas i potrzeba także dziś niesamowitej mocy Boga, a więc modlitwy, by to, co jest doświadczeniem i bogactwem tajemnicy człowieka, Ojczyzny, tajemnicy wiary i Kościoła było przepełnione miłością – mówił bp Solarczyk.
Przypomniał też o odpowiedzialności rodaków za dar, jakim jest wolna Ojczyzna. – W tym prostym zwrocie „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” uświadamiamy sobie, że tymi którzy żyją – jesteśmy my wszyscy którzy tworzymy wspólnotę narodową, a słowa „kiedy” oznacza nasz czas, nasze dzisiaj. Niech zatem przykładem miłości od Ojczyzny będzie uboga wdowa z dzisiejszej Ewangelii, która oddała wszystko co miała. Miłości nie da się bowiem policzyć – powiedział bp Solarczyk.
Po liturgii poszczególne delegacje złożyły wieńce.
Polscy Żołnierze Bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 spoczywają na radzymińskim Cmetarzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.