Bp Solarczyk modlił w intencji ofiar wojny w Ukrainie oraz ofiar wykorzystania seksualnego
25 lutego 2023 | 10:44 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Biskup Marek Solarczyk modlił się w intencji ofiar wojny w Ukrainie oraz ofiar wykorzystania seksualnego. Wieczorem, 24 lutego poświęcił stacje Drogi Krzyżowej w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. W 2022 roku radomscy filipini obchodzili jubileusz 50-lecia erygowania Kongregacji.
Wiernych powitał superior wspólnoty radomskich księży filipinów ks. Piotr Karasek. Mówił, że potrzebujemy głębokiego sensu i chrześcijańskiej nadziei. – Spojrzenie na krzyż Chrystusa, na Jego dobrowolną ofiarę za grzechy świata i całej ludzkości, na Jego miłość aż do końca uczy pokory, podnosi z kolan, daje nadzieję na lepsze jutro – powiedział ks. Karasek.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Rozważania bp. Marka Solarczyka zostały osnute wokół siedmiu grzechów głównych. – W dniu dzisiejszym chcemy także w naszej refleksji i modlitwie przywołać skutki, jakie przynosi swoim działaniem człowiek, który porzuca Boga i nie chce w blasku Jego prawdy i miłości przeżywać swego życia. Przywołujemy ofiary wojny za naszą wschodnią granicą oraz tych, którzy zostali wykorzystani seksualnie i w ich życie sprawcy wnieśli zło, które jest konsekwencją grzechu – powiedział bp Solarczyk.
Dalej mówił, że „każdy grzech, nie tylko ten związany ze sferą seksualności, ma swoje odniesienie do zagadnienia nieczystości”. – Pojawia się coś, co nas oddziela od rzeczy świętych w rozumieniu religijnym, ale i potocznym, od tego, co kiedyś było cenne, za czym byliśmy w stanie podążać wbrew wszelkim trudnościom. Jak wiele ideałów można zagubić, o ile ważnych można przestać się troszczyć? Ilu ludzi przestało nas obchodzić, nawet tych najbliższych? Jakie wartości zamieniliśmy na to tylko, co wygodniejsze lub powszechnie przyjmowanych przez nasze otoczenie? Niech w tym rozważaniu trzeciego upadku, ale i powstania Pana Jezusa napełni nas moc Boga i obdarzy nas Jego pokojem oraz umocni nas w dążeniu do wiernego wypełniania Jego dzieł – mówił bp Solarczyk.
Na zakończenie modlił się, aby „miłość Boga zwyciężała wszelkie słabości, a nasza ufność w moc Boga i wierność Jego woli czyniła z nas dzieci Boga oraz umacniał nas poszukiwaniu Jego oblicza w bliźnich i uszanowaniu tych darów, które ukazują piękno i miłość Boga”.
Nowe stacje Drogi Krzyżowej zostały wykonane w pracowni Krzysztofa Madonia, artysty z Suchej Beskidzkiej. Ich fundatorami zostało całe grono osób związanych z kościołem i parafią MB Królowej Świata.
W 2022 r. radomscy filipini obchodzili jubileusz 50-lecia erygowania Kongregacji. Jej powstanie sięga roku 1959, w którym bp Jan Kanty Lorek w porozumieniu z przełożonym Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie – O. Olgierdem Kokocińskim, powierzył duszpasterstwo przy kaplicy na ul. Siennej – filipinom. Dnia 8 września 1972 roku została erygowana Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Radomiu przez Administratora Apostolskiego, obecnie Sługę Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego, a jej pierwszymi członkami zostali: ks. Marian Zieliński, ks. Ryszard Grzybowski, ks. Tadeusz Pakuła, ks. Józef Mroczek i ks. Edmund Ścigalski. Dnia 4 października ks. Marian Zieliński został wybrany pierwszym superiorem Kongregacji. Siedzibą wspólnoty stał się zakupiony dom przy ul. Zbrowskiego 14. Dnia 1 listopada 1996 r. Kongregacja przeniosła się do docelowej siedziby, nowego domu przy ul. Grzybowskiej 22.
Po latach trudnej pracy duszpasterskiej władza komunistyczna dnia 29 listopada 1980 r. zezwoliła na budowę świątyni i zgodziła się na erygowanie parafii. Ordynariusz diecezji bp Edward Materski, w dniu 1 maja 1981 roku erygował nową parafię Matki Bożej Królowej Świata.
Obecnie parafia liczy 12,5 tys. wiernych. Odpust parafialny obchodzony jest 22 sierpnia ku czci Matki Bożej Królowej Świata i 26 maja w uroczystość Św. Filipa Neri; we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – nabożeństwo czterdziestogodzinne. W czerwcu 1982 r. została rozpoczęta budowa nowego kościoła, a w jej dolnej kondygnacji od Pasterki 25 grudnia 1984 roku trwa stałe sprawowanie liturgii.
Od 1991 r. kongregacja prowadzi własną szkołę, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.