Bp Stobrawa: trzeba brać odpowiedzialność za pisane i głoszone słowo
06 października 2022 | 21:58 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Trzeba brać odpowiedzialność za pisane i głoszone słowo, w tym również przekazywanie prawdy o rodzinie i życiu – mówił bp Paweł Stobrawa, który 6 października przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Tym razem spotkanie połączono z XV Pielgrzymką Społeczności Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Temat październikowego spotkania brzmiał: „Prośmy św. Józefa, byśmy tak byli oddani, tak się poświęcali, tak pracowali dla Niepokalanej i tak dla Niej żyli” – św. Maksymilian Maria Kolbe.
W homilii bp Paweł Stobrawa przekonywał, że w dziejach Kościoła można znaleźć niezliczone rzesze ludzi, którzy za wzorem św. Józefa potrafili całkowicie zaufać Panu Bogu, nawet jeśli nie rozumieli tych Bożych wyroków.
– Nie trzeba szukać przykładów zawierzenia Panu Bogu zbyt daleko, bardzo podobnie przecież czynili nasi rodzice i nasi dziadkowie. Oni w codziennych doświadczeniach znajdowali siłę i wsparcie u Pana Boga, szukali pomocy w modlitwie i sakramentach świętych. Te wartości, które pielęgnowali w rodzinie drugi Sobór Watykański nazwał Kościołem Domowym – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że rodzina była pierwszym i najważniejszym miejscem katechezy i religijnego wychowania. – W domu rodzinnym uczyliśmy się pierwszych modlitw. Gdy przekroczyliśmy pierwszy raz próg kościoła nie były nam obce modlitwy, które odmawiała cała wspólnota, bo wcześniej tych modlitw nauczyli nas rodzice w domu. Na lekcjach religii nie były nam obce pewne sceny biblijne, bo wcześniej nasi rodzice i dziadkowie czytali nam Pismo Święte, opowiadali historię biblijną. Nie były nam obce pieśni religijne śpiewane w kościele, bo z tymi pieśniami spędzaliśmy długie zimowe wieczory w naszych domach – podkreślał celebrans.
Dziękował współczesnym rodzicom za religijne wychowywanie swoich dzieci. – Od kondycji dzisiejszej rodziny zależy przyszłość nie tylko naszych wiosek i miast, ale przyszłość ojczyzny i Kościoła. Świętość rodziny i obrona życia jest zadaniem dla każdego – stwierdził biskup senior.
Zwracając się do społeczności akademickiej akcentował, że należy brać odpowiedzialność za pisane i głoszone słowo, w tym również przekazywanie prawdy o rodzinie i życiu. – W swoich relacjach ukazujcie znaczenie rodziny jako niezastąpionego miejsca wychowania. Twórzcie pozytywny klimat dla rodziny, także wielodzietnej. Wspierajcie tworzenie ustawodawstwa sprzyjającego rozwojowi rodziny. Przygotowujcie tych, którzy mogą pomagać rodzinom w kryzysie – apelował bp Stobrawa.
Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone. Bp Paweł Stobrawa poświęcił obraz św. Józefa Kaliskiego, który zostanie przekazany do hospicjum prowadzonego przez paulinów we Włodawie.
W swoim przemówieniu biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji studentów wskazując, że studia to czas wchodzenia w dorosłe życie, nabierania wiedzy i formacji. – Drodzy studenci zadbajcie, żeby to był także czas dojrzewania w pięknym człowieczeństwie, dojrzewania w formacji moralnej, bo trzeba dużo wiedzieć, ale także trzeba umieć odróżniać co jest dobre, a co złe – powiedział bp Damian Bryl.
O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo. Podkreślał, że dziennikarze powinni być głosicielami prawdy.
Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młodzi opowiadali o tym jak św. Józef działa w ich życiu i podkreślali, że najważniejsza jest rodzina oparta na wartościach chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył bp Paweł Stobrawa, biskup senior diecezji opolskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów sycowskiego, wieruszowskiego i wołczyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.