Bp Stułkowski do uczniów: przyjmijcie styl życia Ewangelią
18 października 2023 | 12:45 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Bp Szymon Stułkowski w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji roku szkolnego w Szkołach Katolickich. – Przyjmijcie styl życia Ewangelią, to jest styl miłości – powiedział do uczniów i nauczycieli. Pobłogosławił także nowe sale lekcyjne Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Bp Szymon Stułkowski podkreślił, że uczniowie uczą się w pięknej szkole, jej budynek służy temu, aby nauczyciele mogli przekazywać wiedzę, a uczniowie ją chłonąć. – To nie wystarczy. Trzeba też stawać się przyjaciółmi Jezusa, Jego świadkami, tak jak nasi biskupi, którzy oddali życie w męczeństwie – przypomniał sylwetki błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.
Hierarcha stwierdził ponadto, że trzeba okazywać miłość ludziom swoim życiem. – Naśladujmy świętych, wyciągajmy ręce po Boga i po Bożą miłość – zwrócił się do uczestników inauguracji. – W tej szkole zdobywajcie wiedzę, ale uczcie się też miłości do Jezusa – zaapelował do uczniów.
Podczas inauguracji w szkole powiedział również, aby uczniowie „przejęli styl życia Ewangelii, to jest styl miłości”. Ten styl pokazał Jezusa. Natomiast nauczycieli poprosił, aby pomagali uczniom „rozwijać skrzydła”.
W Szkołach Katolickich odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych: Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Bp Stułkowski podarował szkołom pochodzący z Afryki krzyż. Ponadto dokonał poświęcenia nowych sali lekcyjnych (w tzw. budynku profesorskim, znajdującym się na terenie Szkół Katolickich i Wyższego Seminarium Duchownego).
Wręczył również listy gratulacyjne nauczycielom Szkół Katolickich. Otrzymali je: Agata Piekarska i Justyna Bończuł-Jabłońska – nauczycielki Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katarzyna Niewinowska i Sławomir Pajewski – nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
W roku szkolnym 2023/2024 w Szkołach Katolickich uczy się łącznie 291 osób.
***
Szkoły Katolickie w Płocku mają ponad stuletnią historię. Dnia 27 września 1916 r. został oddany do użytku gmach, w którym siedzibę znalazło Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym w Płocku (było to tzw. niższe seminarium duchowne). W czasie PRL-u maturzyści musieli zdawać maturę eksternistycznie w innych szkołach, ale „przepustką” do niej były egzaminy z przedmiotów nauczanych w szkole. Prawa państwowe przyznano szkole ponownie, choć tymczasowo, dopiero w 1981 r. W 1993 r. szkołę wpisano do rejestru niepublicznych szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Płocku.
Do 1998 r. siedzibą szkoły był gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. We wrześniu 1998 r. liceum zostało przeniesione do Sikorza. W 1999 r., na skutek reformy edukacji, przy liceum pojawiło się Niepubliczne Gimnazjum Katolickie, a samo liceum stało się szkołą ponadgimnazjalną. Naturalną konsekwencją tego faktu stała się z czasem zmiana nazwy szkoły i jej charakteru: liceum, które od 1999 r. nosiło nazwę Niższe Seminarium Duchowne Liceum Ogólnokształcące, w roku 2009 przyjęło nazwę „Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki” i stało się szkołą koedukacyjną.
Zgodnie z decyzją biskupa płockiego Piotra Libery, siedzibą Szkół Katolickich od 1 września 2017 r. stał się ponownie gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. Składają się na nie aktualnie: Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w i bł. bp. Leona Wetmańskiego (w obecnym roku szkolnym uczy się w niej 124 uczniów) oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki tzw. „Stanislaum” (167 uczniów). W 2020 r. szkoły stały się szkołami publicznymi, ale ich organem prowadzącym pozostała diecezja płocka. Dyrektorem Szkół Katolickich jest ks. mgr Jacek Marciniak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.