Bp Stułkowski: Eucharystia będzie nieskuteczna, kiedy serce będzie nienawrócone
08 czerwca 2023 | 21:57 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Eucharystia będzie nieskuteczna, kiedy moje serce będzie nienawrócone – powiedział bp Szymon Stułkowski podczas centralnej procesji w Płocku, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja wyszła z bazyliki katedralnej po Mszy św., której przewodniczył biskup płocki.
Rozważania przy trzech pierwszych ołtarzach eucharystycznych poprowadził ks. kan. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Odwoływał się do słów św. s. Faustyny Kowalskiej z jej „Dzienniczka”. Zapisała ona między innymi: „Komunia św. jest mi zapewnieniem, że zwyciężę, i tak bywa” (Dz 91). Kaznodzieja mówił też o „czystej miłości” jaką ofiaruje Bóg w Najświętszym Sakramencie, o pójściu z Nim w „procesji życia” Podkreślił, że człowiek wierzy w Boga we wspólnocie, w Kościele, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa.
Przy czwartym ołtarzu, przy kościele parafii pw. św. Jana Chrzciciela, homilię wygłosił biskup płocki Szymon Stułkowski. Przyznał, że kiedyś usłyszał pytanie, czy człowiek, który „co niedzielę chodzi do kościoła i robi piekło w domu, powinien chodzić na Mszę św.”. Odpowiedział, że Eucharystia może być nieskuteczna, gdy spotyka się z nienawróconym sercem człowieka.
Pasterz Kościoła płockiego powiedział też, że lubi, gdy niesie monstrancję z Najświętszym Sakramentem, wysoko ją unieść, by szklane okienko monstrancji, w którym jest konsekrowana Hostia, stało się lustrem. Wtedy widzi głowy tych, którzy idą za Jezusem: – Bóg zbiera nas w tej Hostii, mieścimy się tam wszyscy, nie tylko idący w procesji – zauważył biskup.
Dodał, że Jezus pozwala się łamać w świętym chlebie i rozdawać, aby ludzie Go spożywali, każdy po cząsteczce, żeby z ludzi utworzyła się” żywa hostia”, cząstki się zjednoczyły w jeden chleb – w wierzących w Niego. Nie jest to proste. Potrzeba „świętego chleba”, żeby przełamywać różne przyzwyczajenia do zła, agresji, cynizmu, krzywdzenia innych.
– Jezus jest w Eucharystii lekarstwem, które sprawia, że nasze słabości, nasze choroby mogą być uleczone – ale potrzebuje współpracy z nami, nie działa automatycznie. Eucharystia będzie nieskuteczna, kiedy moje serce będzie nienawrócone – zaakcentował bp Stułkowski.
Duchowny odniósł się też do obecnej sytuacji w mieście: do pracy przy inwestycji PKN Orlen Olefiny III przyjeżdża wielu ludzi z krańców świata. Niektórzy, to chrześcijanie i katolicy, spotyka się ich w płockich kościołach. Biskup płocki jest zobowiązany, by dać im dostęp do chleba żywego, do Eucharystii, do sakramentów, do słowa Bożego. Większość przyjezdnych pochodzi jednak z krajów niechrześcijańskich.
Dodał, że potrzeba modlitwy w tej intencji, by potrafić się w tej różnorodności odnaleźć, nie patrzeć na siebie wilkiem, modlić się za przybyszów, zwłaszcza, że przed laty wielu Polaków wyjeżdżało do krajów, które nie były chrześcijańskie.
– Może to jest jakiś znak dla nas w tym mieście, w tej diecezji – abyśmy my byli jedno, aby oni patrząc na nas pytali, się co w nas jest, że tak dobrze żyjemy, że jesteśmy pogodni, otwarci życzliwi, pomocni i żeby oni ostatecznie mogli odkryć, że sprawia to Jezus, Ten, który się łamie dla nas, daje się spożyć, żebyśmy byli jedno – głosił duchowny.
Na zakończenie homilii, w formie modlitwy, podziękował też za parafię pw. św. Jana Chrzciciela, która w tym roku obchodzi 50 lat i od tylu lat służy temu, by Jezus był „znany, umiłowany, naśladowany”.
Przy ostatnim ołtarzu wybrzmiało uroczyste „Te Deum”, a na zakończenie procesji „Ciebie Boga wysławiamy”. Poszczególne ołtarze eucharystyczne przygotowywały parafie Starego Miasta: św. Maksymiliana Kolbego, katedralna św. Zygmunta, farna św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela. Na uwagę zasłużył ołtarz na ulicy Tumskiej (popularny „deptak”), przygotowany przez parafię katedralną, gdzie ustawiono łódź naturalnych rozmiarów, odwołując się do symboliki Kościoła.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili: chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, Płocka Kapela Katedralna Canzona, orkiestra dęta z Zawidza Kościelnego.
W procesji ulicami Starego Miasta przeszli m.in. duchowni, wdowy i dziewice konsekrowane, siostry zakonne, wspólnota seminarium, dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię św. W wydarzeniu wzięli też udział członkowie Płockiej Drużyny Kuszniczej i Płockiego Bractwa Kurkowego, a także młodzież szkoły mundurowej PUL im. 4. Pułku Strzelców Konnych w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.