Bp Stułkowski na Drodze Krzyżowej z osobami niepełnosprawnymi
15 marca 2024 | 18:25 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Biskup płocki Szymon Stułkowski uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z udziałem osób niepełnosprawnych, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie koło Płocka. – Od Jezusa na Drodze Krzyżowej uczymy się przebaczenia, miłości, szacunku. To jest szkoła duchowości – zwrócił się do uczestników nabożeństwa wielkopostnego.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej było spektaklem religijnym, zorganizowanym w przestrzeni Domu Pomocy Społecznej „Antoniówka” w Brwilnie, parku i zabytkowego obiektu z początku XX wieku. Podopieczni DPS, w strojach z czasów Jezusa, w przejmujący sposób pokazali, w jaki sposób mogła wyglądać Jego droga na krzyż.
Biskup płocki Szymon Stułkowski podkreślił, że mieszkańcy „Antoniówki” odgrywając sceny Drogi Krzyżowej „wpisali w krzyż Jezusa swoje cierpienie i własny krzyż”. Tym samym „wpisali swoją miłość w miłość, jaką okazał Jezus”.
– Od Jezusa uczymy się przebaczenia, uczymy się jak kochać i szanować nawzajem. To jest szkoła duchowości – uważał duchowny.
Do zaprezentowanej sceny piety bp Stułkowski odniósł własne doświadczenie, gdy jego znajomi żegnali się w szpitalu z dopiero co urodzonym, chorym dzieckiem. Matka trzymała na rękach umierającego chłopca, a ojciec tulił ich oboje do siebie. Tak wyglądali na zdjęciu, jakie przesłali biskupowi.
– Tak Droga Krzyżowa wpisuje w historię naszego życia i Waszego tutaj. Pan Jezus, który przeszedł Drogę Krzyżową, daje nam nadzieją, że nie jesteśmy w naszych „krzyżach” sami, że On razem z nami niesie nas krzyż i poniósł go już dwa tysiące lat temu – podkreślił bp Stułkowski.
Zapewnił o swojej modlitwie w intencji osób związanych z „Antoniówką” oraz poprosił o modlitwę za niego, za diecezję i powołania do kapłaństwa, ponieważ „Antoniówka” jest historycznie z tym związana.
Dom Pomocy Społecznej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, popularnie nazywany „Antoniówką”, to miejsce pobytu 140 niepełnosprawnych, dorosłych osób. Pracuje w niej około 80 osób. Sam budynek, to oryginalna, drewniana, piętrowa budowla, położona na skarpie wiślanej, w parku, w sąsiedztwie dużego kompleksu leśnego – Rezerwatu Brwilno. Fundatorem, powstałego w latach 1926-1927 obiektu, był bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup płocki w latach 1908-1941, zamęczony przez Niemców w obozie w Działdowie.
Od imienia arcybiskupa pochodzi nazwa miejsca – „Antoniówka” – przeznaczonego na ośrodek wypoczynkowy duchowieństwa i kleryków płockiego seminarium duchownego. Lubił w nim wypoczywać zarówno arcybiskup, jak i jego biskup pomocniczy bł. bp Leon Wetmański, który również zginał w Działdowie. Obaj troszczyli się nie tylko o wychowanie duchowe i intelektualne, ale też o zdrowie fizyczne przyszłych kapłanów płockiego Mazowsza.
W czasie wojny budynek przejęli Niemcy, urządzając w nim specjalny ośrodek, prowadząc tam szkolenia, jak walczyć z partyzanami. Budowla przeszła wtedy szereg modernizacji (wybudowano kominy, piece, kanalizację). Po wojnie w zabytkowym budynku siedzibę znalazł Dom Pomocy Społecznej. Do tej pory korzysta z części jego pomieszczeń, choć w 2001 r. DPS przeniósł się do nowo wybudowanego obiektu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.