Bp Stułkowski: nie możemy wzgardzić owocem z drzewa zbawienia
09 kwietnia 2023 | 10:15 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Dziękujmy Jezusowi za to, że zerwaliśmy owoc z drzewa zbawienia. Prośmy, żebyśmy zawsze byli spragnieni tego owocu, żebyśmy nigdy tym owocem nie wzgardzili – przestrzegł bp Szymon Stułkowski podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze płockiej. Podczas tej liturgii sakrament chrztu św. przyjął dorosły mężczyzna.
Bp Szymon Stułkowski w homilii przypomniał, że w Wielki Piątek na Golgocie wszyscy patrzyli na belki drewna, o których mówi się, że są drzewem. One są drzewem ze względu na owoc – na ukrzyżowanego Zbawiciela świata. W Wielką Sobotę natomiast pada pytanie, jak zerwać ten owoc? Bo przecież trzeba go spożyć, nakarmić się nim, uzyskać siły.
Kaznodzieja za św. Pawłem powtórzył, że owoc z krzyża (zbawienie, odkupienie) zrywa się zanurzając się w śmierci Jezusa przez chrzest św. Większość ludzi zostaje ochrzczonych w wieku niemowlęcym.
– Staliśmy się siostrami i braćmi Jezusa w tym przymierzu krwi, a przez to przybranymi dziećmi Bożymi. Otrzymaliśmy największą godność, jaką można otrzymać – Boga mamy za Ojca. Wszystko inne, co otrzymaliśmy na chrzcie, jest bardziej naszym powołaniem i pokazaniem, że w konkretny sposób mamy misję chrzcielną realizować – powiedział bp Stułkowski.
Dodał, że zdarza się, iż ktoś sam wyciągnie rękę po owoc z krzyża, przyjmując chrzest jako osoba dorosła, świadomie dokonując tego wyboru w pełnej wolności. Taki chrzest wraz z bierzmowaniem i Pierwszą Komunią św. przyjmie podczas Wigilii Paschalnej człowiek dorosły. Już teraz przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu za rok kolejne dorosłe osoby.
Biskup płocki podkreślił, że „zerwanie owocu z drzewa zbawienia” przez chrzest rozpoczyna drogę zrywania tego owocu w innych sakramentach. Wierzący są zaproszeni do tego, „by zrywać owoc z drzewa zbawienia w codziennym życiu”.
Przyznał, że jego duszpasterską troską jest objęcie opieką sakramentalną pracowników instalacji Olefin (OKN Orlen), katolików z odległych krajów, którzy przebywając w Płocku zechcą modlić się i przyjmować sakramenty, a tym samym „zrywać owoce z drzewa zbawienia”.
– Dziękujmy Jezusowi za to, że zerwaliśmy owoc z drzewa zbawienia. Prośmy, żebyśmy zawsze byli spragnieni tego owocu, żeby nam nigdy nie było dość Bożej łaski, która płynie przez Boże słowo i sakramenty, żebyśmy nigdy tym owocem nie wzgardzili – głosił biskup.
Zwrócił się też do rodziców, dziadków, katechetów, duszpasterzy, aby pod drzewo krzyża „podprowadzali” dzieci, wnuki, uczniów i by karmili się pokarmem, który daje obietnicę nieba – „ważniejszej ojczyzny”.
W czasie liturgii odbył się chrzest dorosłego mężczyzny. Katechumen Władysław Jan przygotowywał się do przyjęcia tego sakramentu przez kilka miesięcy. Razem z chrztem przyjął też sakrament bierzmowania oraz pierwszą Komunię św. Wierni podczas wielkosobotniej liturgii mogli przyjąć Komunię św. pod dwiema postaciami.
Zwieńczeniem 3,5-godzinnej liturgii była procesją wokół katedry z figurą Jezusa Zmartwychwstałego i Najświętszym Sakramentem, niesionym przez bp. Szymona Stułkowskiego. Po jej zakończeniu w katedrze wybrzmiało uroczyste „Te Deum” z okazji Zmartwychwstania Pańskiego.
Przez większą część liturgii wierni trzymali w dłoniach świece, zapalone od paschału, symbol światła płynącego od Zmartwychwstałego Chrystusa. Towarzyszyły one między innymi odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.
Podczas liturgii Wigilii Paschalnej śpiewy wykonywał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod kierunkiem Anny i Wiktora Bramskich; grał Kwintet Katedralny Canzona.
Liturgię Wigilii Paschalnej, z udziałem asysty alumnów płockiego seminarium, przygotował ks. mgr Dariusz Malczyk, ceremoniarz biskupi, sędzia audytor w Sądzie Biskupim Płockim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.