Bp Stułkowski: potrzeba remontu naszych umysłów
14 kwietnia 2024 | 21:15 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Potrzeba remontu naszych umysłów – powiedział bp Szymon Stułkowski w Guminie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym przed jego tymczasowym zamknięciem z powodu remontu.
– Możemy powalczyć o nowe życie dla tej świątyni. To od nas będzie zależało czy ta odrestaurowana świątynia za sto lat będzie jeszcze domem modlitwy, czy może ktoś tu zrobi muzeum lub salę kinową – powiedział bp Szymon Stułkowski w kościele parafii pw. św. Pankracego w Guminie.
Stwierdził, że obecność na Mszy wielu rodzin, strażaków, parafian zaangażowanych w służbę liturgiczną – świadczy o żywej wspólnocie, która potrzebuje domu Bożego. To oni są odpowiedzialni za przekaz wiary. Niestety, będzie z tym coraz trudniej.
Przypomniał, że w ostatnich dniach we Francji prawo do aborcji wpisano do konstytucji, Parlament Europejski przyjął deklarację zachęcającą do aborcji, a w Polsce toczą się podobne dyskusje: – To wszystko wbrew woli Bożej, wbrew temu, czego uczymy się, przekazując miłość do Pana Boga i drugiego człowieka. Jeśli jest złe prawo nikt nie musi z niego skorzystać, ale ono kształtuje naszą świadomość – skoro wolno, to znaczy, że mogę – interpretował duchowny.
Odniósł się do przypadającej 14 kwietnia rocznicy chrztu Polski, chrztu Mieszka I. To od współczesnych zależy, czy obronią swoje korzenie chrześcijańskie.
– Pan Bóg ma do nas zaufanie, że damy radę, ale musimy chcieć obronić wartości. Obronimy je, jeśli będziemy mieli serca pałające, tak jak apostołowie, i kiedy będziemy mogli powiedzieć: doświadczyłem bliskości Jezusa, wiem, że On jest moim obrońcą, rzecznikiem wobec Ojca. Nawet jeśli ktoś zgrzeszy, to Jezus nas broni. On poszedł za nas na krzyż. Dziękujemy Bogu za Jego Zmartwychwstanie i czerpiemy z Jego Ducha – zapewnił bp Stułkowski.
Dodał, że potrzebny jest remont domu Bożego i „remont naszych umysłów”. Odnawia je Duch Święty. Każdy ma do niego przystęp i może Go przyzywać.
Według tradycji kościół parafialny w Guminie zbudowano w 1248 r. z fundacji biskupa płockiego Andrzeja i kapituły katedralnej płockiej. Po jego zniszczeniu w połowie XVI w. wybudowano nowy, murowany, który konsekrował w 1564 r. biskup Jan Biliński. Prawdopodobnie świątynia w następnych latach była rozbudowywana lub uległa zniszczeniu, skoro z 1648 r. jest zachowana informacja o konsekracji świątyni dokonanej przez biskupa Wojciecha Tolibowskiego. Podczas I wojny światowej w 1915 r. kościół spłonął. Po wojnie wybudowano nową świątynię.
Obecny kościół pw. św. Pankracego został ukończony w latach 20. XX wieku. Jest on budowlą murowaną, jednonawową, z prezbiterium nieco węższym od nawy, odremontowaną w latach 1955-1973. Posiada ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i dwa ołtarze boczne. Do zabytków sztuki sakralnej znajdujących się w świątyni należą: kropielnica granitowa z XV-XVII w., kielich gładki z XVIII w. oraz ornaty z XVII i XVIII w. W sąsiedztwie kościoła znajduje się murowana dzwonnica z II połowy XIX w.
W czasie remontu kościoła w Guminie wierni będą mogli uczestniczyć w Mszach św. w kościele w Kucicach. Gumino i Kucice (w każdej miejscowości jest kościół) stanowią jedną parafię, jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Milczarski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.