Bp Styrna: błogosławieństwa Chrystusa są konstytucją Bożego Królestwa na ziemi
08 kwietnia 2011 | 19:42 | paz Ⓒ Ⓟ
W czwartek 7 kwietnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje dla rolników i mieszkańców wsi. Biskup Jan Styrna, ordynariusz elbląski i krajowy duszpasterz rolników, tematem swoich rekolekcyjnych rozważań uczynił błogosławieństwa Chrystusowe, które Zbawiciel wypowiedział nad jeziorem Genezaret.
– Genezaret znaczy Oko Boga. Rozpocznijmy więc nasze rekolekcje pod Okiem Bożym. Niech Pan Jezus okaże nam wszystkim swoje miłosierdzie i łaskę. Niech moc Ducha Świętego kształtuje nasze serca i pozwala nam przyjąć Boże Słowo – przywitał wiernych pasterz kościoła elbląskiego.
Biskup wyraził pragnienie, aby w tych rekolekcjach przemówił Chrystus. Nawiązując do historii o „złotym cielcu” z Księgi Wyjścia powiedział, że błagalna modlitwa Mojżesza wyjednywa Boże Miłosierdzie.
– Ono zawsze gotowe jest przyjąć człowieka, jeżeli tylko on sam chce przyjąć Bożą miłość, Boże przebaczenie – Boga samego. Bóg chce być obecny w nas, w naszym bytowaniu, jeżeli zechcemy otworzyć Mu nasze domy, nasze serca, nasze codzienne życie. Jezus prosi za nami Ojca. I Matka Jezusowa, która stała pod krzyżem, modli się za nas, swoje dzieci. Ona – najlepsza uczennica Boga tak bardzo pragnie, abyśmy całkowicie uwierzyli i zawierzyli Jej Synowi, abyśmy coraz bardziej żyli w jedności z Bogiem – podkreślił duszpasterz.
Rozpoczynając rozważania odnoszące się do nauczania Chrystusa, biskup rekolekcjonista zaznaczył, że błogosławieństwa Chrystusowe to nie są konkretne normy postępowania.
– Błogosławieństwa Chrystusa są konstytucją Bożego Królestwa na ziemi. One mają kształtować nasze życiowe postawy, nasze wnętrze, nasze usposobienie. Są one autoportretem Chrystusa, w nich objawia nam swoje boskie i ludzkie myślenie.
Co to znaczy być błogosławionym? Kim są błogosławieni? – pytał bp Styrna – W Biblii są to ludzie, w których występuje szczególne współdziałanie Boga i człowieka. Bóg oznacza wybranie, wyróżnienie i obdarowanie. Człowiek zaś wiąże się z otwarciem i przyjęciem tego daru, z radością duchową i szczęściem. Błogosławieni to inaczej szczęśliwi, a Chrystus chce, abyśmy idąc drogą błogosławieństw, byli szczęśliwi – zaakcentował hierarcha.
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”
Analizując pierwsze błogosławieństwo Pana Jezusa, duszpasterz rolników zwrócił uwagę, że chociaż Chrystus obdarza człowieka dobrami materialnymi, to sam wybrał ubóstwo. Gdy mędrcy szukali Go na dworze królewskim, On narodził się w rodzinie cieśli. Gdy naucza, nie ma domu, widzimy Go nagiego podczas Męki, nawet grób ma cudzy. Utożsamia się z braćmi najmniejszymi, mówiąc: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili.
Zwracając się do rolników, ordynariusz elbląski zaznaczył, że są oni szczególnymi współpracownikami Stwórcy, gdyż na podobieństwo Chrystusa, który przemienia wodę w wino, rozmnaża chleb i ryby, każe apostołom zarzucić sieci na połów, oni także obdarowują innych żywnością. W swoim codziennym trudzie realizują potrzebę dzielenia się darami ziemi.
Jednocześnie trzeba pamiętać, aby dobra materialne nie stały się dla nas „złotym cielcem”, bożkiem, który nas zniewala. Istnieje bowiem pokusa samowystarczalności, redukowania zbawienia do pomyślności tylko ziemskiej. Trzeba otwartości na wielkie Boże obdarowanie. Życzę, abyśmy poczuli się Jego błogosławionymi, abyśmy pozostawali ubodzy duchem – zaznaczył pasterz elbląski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.