Drukuj Powrót do artykułu

Bp Suski: drogą do szczęścia jest droga ośmiu błogosławieństw

11 lutego 2018 | 14:30 | xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ

– Bp Szelążek wiedział, że pełnia szczęścia jest tylko w Bogu, a drogą, która do niego prowadzi jest droga ośmiu błogosławieństw – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. na zakończenie Dni Szelążkowych w Toruniu. Trzydniowe wydarzenie miało na celu przybliżenie wiernym postaci i nauczania niezłomnego biskupa wygnańca sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Bp Szelążek jako biskup wygnaniec z diecezji łuckiej na Wołyniu ostatnie 4 lata swego życia spędził w podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim. Po śmierci został pochowany w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Dni Szelążkowe wpisują się w trwający proces beatyfikacyjny bp. Szelążka.

W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, osoby konsekrowane, głównie siostry terezjanki, duchowe córki bp. Szelążka oraz wierni świeccy. Obecni byli także przedstawiciele władz wszystkich szczebli.
Zgromadzonych powitał proboszcz parafii pw. św. Jakuba ks. kan. Wojciech Kiedrowicz. Zachęcił wszystkich do gorliwej modlitwy w intencji wyniesienia na ołtarze sługi Bożego bp. Szelążka.

W homilii bp Suski podkreślił, że według Kazania na Górze prawdziwie szczęśliwymi ludźmi są ubodzy w duchu, cisi, spragnieni sprawiedliwości, zasmuceni z powodu zła, miłosierni, czystego serca, pokój czyniący i doświadczeni prześladowaniami. – Królestwo Chrystusa jest dla tych, którzy w ludzkiej ocenie są przegrani. Oni jednak mogą uczestniczyć w prawdziwym szczęściu, bo pragnęli większego dobra i w Bogu je odnajdowali – mówił biskup. Zaznaczył, że droga błogosławieństw jest drogą trudną, bo wymaga postawienia wszystkiego na jedną kartę. Wskazał, że jest to najlepsza szkoła świętości. – Jest to szkoła ludzi wielkiego formatu, szkoła prawdziwego człowieczeństwa – dodał.

Bp Suski podkreślił, że beatyfikacja jest potrzebna nam, ludziom pielgrzymującym do domu Ojca. Jest ona bowiem ukazaniem możliwości dojścia do nieba. – Każdy błogosławiony pokazuje kierunek drogi naszego życia. Jest drogowskazem. Święci i błogosławieni są najlepszym komentarzem do Ewangelii – mówił. Zaznaczył także, że świętość jest darem od Boga i zadaniem na każdy dzień naszego życia. To zadanie można realizować wypełniając wiernie obowiązki swojego powołania i dzieła miłości.

Jako wzór wierności na drodze życiowego powołania Bóg stawia nam sługę Bożego bp. Szelążka. – Wiedział, że pełnia szczęścia jest tylko w Bogu, a drogą, która do niego prowadzi jest droga ośmiu błogosławieństw. Szedł tą drogą uparcie do końca, pomimo różnorakich przeciwności, a nie brakowało ich w jego życiu. Szedł wierny Bogu i dlatego ufamy, że będzie dla nas nie tylko orędownikiem w niebie jako błogosławiony, ale będzie także wzorem do naśladowania, a dziś bardzo potrzebujemy takich wzorów – mówił bp Suski.

Na zakończenie słowa wdzięczności wypowiedziała przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus m. Lucyna Lubińska.

Dni Szelążkowe rozpoczęły się 9 lutego, w 68. rocznicę śmierci sługi Bożego. W ramach Dni Szelążkowych w Toruniu odbyła się sesja naukowa poświęcona słudze Bożemu, przedstawienie grupy teatralnej z Łucka na Ukrainie, która przybliżyła historię bp. Szelążka związaną z aresztowaniem i wygnaniem oraz koncert zespołu Grace z Piotrkowa Trybunalskiego ku czci sługi Bożego bp. Szelążka.

Sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek ur. się 30 lipca 1865 roku w Stoczku Łukowskim. Ukończył gimnazjum, a następnie seminarium duchowne w Płocku. Studiował na akademii duchownej w Petersburgu. Pełnił funkcję profesora, a następnie rektora w seminarium w Płocku. Tam tez został mianowany biskupem pomocniczym, a następnie papież Benedykt XV mianował go biskupem diecezji łuckiej na Wołyniu. Jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Ostatnie lata swojego życia, dokładnie od sierpnia 1946 r., spędził w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski. Został wydalony z własnej diecezji przez władze sowieckie. Biskup zmarł dnia 9 lutego 1950 r. 12 lutego ciało biskupa zostało sprowadzone do Torunia, najpierw do Bazyliki Mniejszej św. Janów, a następnie przeniesiono je do kościoła św. Jakuba. Nieszpory żałobne tego samego dnia w kościele św. Jakuba poprowadził ordynariusz chełmiński bp Kazimierz Józef Kowalski. 13 lutego Mszy św. żałobnej przewodniczył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Biskup Szelążek został pochowany w krypcie kościoła świętojakubskiego w prezbiterium.

Proces beatyfikacyjny bp. Szelążka rozpoczął się w 2013 roku. Decyzje o jego rozpoczęciu podął biskup toruński Andrzej Suski. Proces na etapie diecezjalnym zakończył się w roku 2016. Obecnie trwa etap rzymski procesu beatyfikacyjnego.

23 stycznia 2018 r. odbyła się ekshumacja i ponowny pochówek bp. Szelążka. Jego doczesne szczątki spoczęły w nowym sarkofagu w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.