Bp Suski: Krzyż wciąż trwa, choć świat się zmienia
16 września 2012 | 20:23 | xpb Ⓒ Ⓟ
Krzyż wciąż trwa, choć świat się zmienia. Ten, kto trwa przy Krzyżu jest zwycięzcą – powiedział bp Andrzej Suski podczas jubileuszowych uroczystości w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Uroczysta Msza św. zgromadziła tłumy wiernych wdzięcznych Bogu za dar istnienia parafii.
Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów pochodzących z parafii i w niej posługujących przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski.
W słowie powitania proboszcz ks. Henryk Jędrzyński wyraził radość z obecności kapłanów pochodzących z parafii i dawnych współpracowników. Zaznaczył, że parafia jest szczególnym miejscem w życiu człowieka wierzącego, bo w niej dokonuje się zbawcze spotkanie z Bogiem. – Ta świątynia jest cząstką naszego serca, jest naszym chlebem powszednim, gdyż potrzebujemy jej do realizacji pełni swojej wiary i życia chrześcijańskiego – powiedział ks. Jędrzyński.
Dziękując za zaangażowanie wielu osób w życie wspólnoty parafialnej proboszcz wezwał do radosnego i częstego uczestnictwa w Najświętszej Ofierze oraz włączenia w nią ofiary z siebie i swojego życia. – Tu, w świątyni, dokonuje się moje przemienienie i uświęcenie, bo tu mieszka Bóg. Tu zawsze jestem najcenniejszym i najdroższym skarbem, bo tu mieszka Bóg. Tu zawsze jestem kochany i nigdy nie jestem odrzucony, bo tu mieszka Bóg, który za mnie oddał życie – zakończył proboszcz.
Homilię wygłosił biskup Andrzej Suski. Nawiązując do wypowiedzi bł. Jana Pawła II przybliżył rozumienie parafii jako wspólnoty wiary i miłości. Przybliżając rozważania błogosławionego papieża o krzyżu, wygłoszone podczas pielgrzymek do Ojczyzny, razem z wiernymi przeszedł drogę śladami Jana Pawła II.
– Jan Paweł II zawsze wychodził do nas z krzyżem w dłoni, przy krzyżu nas gromadził, przy krzyżu głosił nam Słowo Boże. Zawsze wskazywał na ten znak zwycięstwa, jako drogę do prawdziwej wolności – mówił biskup Suski. Przywołując słowa papieża powiedział: – Człowiek nie może zrozumieć samego siebie, jeśli nie spotka się z miłością, którą jest Chrystus. Ta miłość najpełniej objawia się w tajemnicy krzyża, dlatego ten, kto trwa przy krzyżu jest zwycięzcą.
Uroczysta Msza św. zakończyła się odśpiewaniem „Te Deum” oraz oddaniem czci relikwiom Krzyża Świętego.
Pierwszy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany został wkrótce po lokacji miasta Działdowa w 1344 r. Do sekularyzacji Prus był kościołem katolickim, po 1525 r. przejęli go protestanci. W 1750 r. świątynia uległa zniszczeniu na skutek burz gradowych. Podczas walk niemiecko-rosyjskich w 1914 r. świątynia została doszczętnie spalona. Po I wojnie kościół został odbudowany w kształcie, w jakim istnieje obecnie. Do 1972 r. kościół był własnością wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, następnie stał się własnością miasta Działdowa. W tym czasie obiekt niszczał pozbawiony należytego nadzoru. Niszczejącym kościołem zainteresował się ówczesny proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Jerzy Deja. 3 marca 1981 r. podpisano akt notarialny przekazujący świątynię na wieczyste użytkowanie Kościołowi katolickiemu. Pierwsza Msza św. po 456 latach została odprawiana na Wielkanoc 1981 r. Przez 6 lat świątynia była kościołem filialnym parafii św. Wojciecha. 1 sierpnia 1987 r. biskup chełmiński Marian Przykucki erygował nową parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Henryk Jędrzyński, który posługę duszpasterską pełni do dziś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.