Bp Suski: nie wierzmy w miłość, która nic nie kosztuje
09 stycznia 2016 | 19:08 | xpb Ⓒ Ⓟ
Nie wierzmy w miłość, która nic nie kosztuje – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. na zakończenie peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji toruńskiej. Biskup toruński podkreślił, że doskonałą miłość objawił nam Chrystus, bo prawdziwie kocha tylko ten, który jest gotowy do poświęcenia. Pożegnanie symboli i przekazanie ich diecezji bydgoskiej odbyło się w Godzinie Miłosierdzia w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu.
W uroczystej Mszy św. na zakończenie peregrynacji symboli ŚDM w diecezji toruńskiej uczestniczyli wierni z parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu oraz przedstawiciele parafii z dekanatu unisławskiego. Nie zabrakło także delegacji z innych stron diecezji. Msze św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego koncelebrowało kilkunastu kapłanów, w tym dwóch kapłanów z diecezji bydgoskiej, która przejęła symbole ŚDM.
W homilii bp Suski podkreślił, że krzyż przypomina nam o miłosiernej miłości Boga. – Miłosierdzie to szczególny rodzaj miłości. Miłości, która pochyla się nad słabością człowieka, nie zniechęca się – mówił hierarcha. Na kartach Pisma św. Bóg objawia się jako Bóg miłosierdzia. Przychodzi, by przebaczać i najpełniej objawił to w Jezusie Chrystusie.
– Bóg zawsze nas kocha, bo Jego miłość jest wierna, bezinteresowna, ona nigdy nie zdradzi – mówił ksiądz biskup. Każdy z nas potrzebuje miłości od samych narodzin, aż po ostatnie tchnienie życia. Bóg przychodzi, aby zaspokoić to nasze pragnienie miłości, która nas zaakceptuje nawet z naszymi brakami i słabościami. Jezus Chrystus okazywał tę miłosierną miłość wobec tych, od których ludzie uciekali, odsuwali ich na margines społeczny. On wychodził na peryferie, by zaradzać ludzkiej biedzie, tej materialnej i tej duchowej. Okazuje miłosierdzie, które przywraca człowiekowi godność. – Miłosierdzie to nie jest tania litość. Litość może człowieka upokorzyć, a miłosierdzie podnosi człowieka – mówił bp Suski.
Hierarcha zaznaczył, że miłość objawiona człowiekowi w Jezusie Chrystusie jest miłością doskonałą, która jest gotowa rezygnować z siebie dla dobra osoby kochanej, aż do oddania życia. – Kocha ten, kto się poświęca. Im więcej poświęcenia tym większa jest miłość – mówił bp Suski. – Nie wierzmy w miłość, która nic nie kosztuje – dodał. Biskup toruński podkreślił, że sercem chrześcijaństwa jest miłość.
Po Eucharystii bp Suski oddał cześć krzyżowi i ikonie Matki Bożej, i nastąpiło uroczyste wyniesienie symboli ŚDM do samochodu kaplicy, którym przewieziono symbole do Bydgoszczy.
Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w Unisławiu rozpoczęła się 8 stycznia o godz. 17 Mszą św., której przewodniczył proboszcz parafii i dziekan dekanatu unisławskiego ks. kan. Marek Linowiecki. Trwająca 24 godziny peregrynacja wypełniona była spotkaniami, wspólnym kolędowaniem i modlitwą. Po Mszy św. odbyło się spotkanie formacyjno-modlitewne dla młodzieży z dekanatu. Następnie zgromadzeni w kościele wierni wysłuchali koncertu w wykonaniu unisławskiego chóru „Skont-Tin-Nont”.
O godz. 21 w godzinie Apelu Jasnogórskiego kościół wypełnił się wiernymi, którzy przybyli, by przez wstawiennictwo Maryi wypraszać potrzebne łaski dla Kościoła i ojczyzny. Czuwanie apelowe w oparciu o słowa św. Jana Pawła II prowadziła młodzież, wolontariusze ŚDM oraz ks. Marcin Furman, wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu. Nabożeństwo apelowe zakończyło się uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.
Poruszającym wydarzeniem była nocna droga krzyżowa ulicami Unisławia. Młodzież, dorośli oraz kapłani niosąc Krzyż Młodych rozważali tajemnice zbawienia. Mimo późnej pory i niesprzyjającej pogody nabożeństwo zgromadziło blisko 100 osób. Po zakończeniu drogi krzyżowej rozpoczęło się całonocne czuwanie przy symbolach ŚDM. Czuwanie animowały grupy działające przy parafii. Nocne trwanie przy krzyżu i ikonie Matki Bożej zakończyło się o świcie odśpiewaniem Godzinek ku czci NMP.
O poranku przy symbolach ŚDM spotkali się członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z dekanatu unisławskiego. Spotkanie formacyjno-modlitewne prowadził ks. Marcin Furman. Następnie odbyło się czuwanie uczniów, katechetów i nauczycieli oraz jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej. Przy symbolach gromadzili się także członkowie Koła Caritas, Koła Misyjnego i Kolędnicy Misyjni. Kolejną grupą podejmująca trwanie przy Krzyżu Młodych byli wolontariusze ŚDM, którzy przedstawili także widowisko słowno-muzyczne. 24-godzinne czuwanie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.
Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezji toruńskiej trwała od 27 grudnia 2015 roku do 9 stycznia 2016 roku. Przez dwa tygodnie symbole nawiedzały parafie, klasztory, szpitale, więzienia, szkoły, placówki wychowawcze dla młodzieży oraz ośrodki opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wszędzie przyjmowane były z wielką radością i wzruszeniem. Ludzie modlący się przy krzyżu podarowanym przez Ojca Świętego św. Jana Pawła II wielokrotnie podkreślali, że na ich oczach tworzy się historia.
Ostatnią stacją na trasie peregrynacji była parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu. Po zakończeniu peregrynacji w diecezji toruńskiej symbole powędrowały do diecezji bydgoskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.