Bp Suski:nie wolno podcinać korzeni, z których się wyrasta
03 maja 2013 | 17:49 | jk, xpb Ⓒ Ⓟ
Nie da się zbudować jasnej przyszłości Polski, gdy podcina się korzenie etyczne, z których się wyrasta – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. na Starym Rynku w Toruniu. Hierarcha podkreślił, że chrześcijaństwo kształtowało i nadal formuje duchowość Polaków.
Mimo padającego deszczu, torunianie licznie uczestniczyli w uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3-go Maja. W Mszy św. na Starym Rynku uczestniczyli prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przedstawiciele władz samorządowych i Wojska Polskiego oraz kombatanci i harcerze.
Przed Mszą św. przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki zgromadzili się przedstawiciele "Solidarności", którzy przemaszerowali do tablicy upamiętniającej demonstracje jakie miały miejsce w Toruniu przed 31 laty. Piotr Łukaszewski, współtwórca i członek Prezydium Tymczasowego Tajnego Zarządu Regionu „S” z 1982 r. podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o wielotysięcznych demonstracjach mieszkańców Torunia 1 i 3 maja 1982 r., którzy na apel Tymczasowego Tajnego Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, protestowali przeciw komunistycznej dyktaturze, wprowadzeniu stanu wojennego oraz internowaniu i więzieniu koleżanek i kolegów.
„Obie demonstracje, komunistyczna władza milicyjno-wojskowa, brutalnie spacyfikowała. Uczestnicy tych pokojowych manifestacji-uczniowie szkół średnich, studenci, pracownicy zakładów o najróżniejszych zawodach byli pałowani, lani wodą z armatek, aresztowani i skazywani przez toruńskie sądy i kolegia. Chcemy oddać hołd każdemu z ponad 300 brutalnie pobitych i skazanych przez toruńskie kolegia i sądy; za ich tęsknotę, marzenia i dążenie do wolności, godności i prawdy" – powiedział Łukaszewski.
W kazaniu bp Suski zaznaczył, że dzięki Maryi odkrywamy siebie. "W sercu naszej Matki i Królowej na nowo odkrywamy miłość do Ojczyzny" – powiedział biskup toruński. Podkreślił, że Ojczyzna – siedziba przodków, to ziemia i ludzie, których łączą silne więzi, mocne korzenie. "W jeden naród łączy nas mowa polska, wspólna historia i wartości chrześcijańskie. Masy narodu mówiły jak my dzisiaj. Wieki minęły, a ta mowa przetrwała w naszych ustach. Trzeba tę mowę ojczystą kochać, czytać dzieła naszej literatury i nie wykreślać ich z programów nauczania, trzeba dbać o czystość języka i o to, by nasza mowa nie byłą przepełniona jadem i wulgaryzmem" – dodał hierarcha.
Kaznodzieja przypomniał, że historia Polski jest pełna wzniosłych czynów, wielkości i dobrobytu, ale nie brakuje w niej i chwil słabości, upadku. "Trzeba, by historia bez białych plam trafiała do wszystkich Polaków – mówił biskup toruński. Brak uczciwości w przekazywaniu historii narodu prowadzi do dramatów, bo nie da się budować przyszłości bez znajomości własnych korzeni".
Po Mszy św. rozpoczęła się uroczystość wojskowa z koncertem Orkiestry Garnizonu Toruń. Potem uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek Nowomiejski, gdzie odbył się pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek wojskową grochówką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.