Bp Suski: Ojciec Święty jest dla nas wzorem odważnego stawania w prawdzie
13 lutego 2013 | 23:08 | xpb Ⓒ Ⓟ
Słowa wdzięczności i serdecznej modlitwy względem Benedykta XVI wypowiedział biskup toruński Andrzej Suski podczas Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem. Tłumy wiernych modliły się o Boże błogosławieństwo dla Ojca Świętego. Eucharystii w intencji papieża przewodniczył biskup Andrzej Suski.
– Środa popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dla wielu chrześcijan jest to czas nabierania mocy w łasce Boga. Czas nawracania się do Boga. By to było możliwe trzeba stanięcia w prawdzie o sobie. A stawanie w prawdzie wymaga odwagi – powiedział bp Suski. Hierarcha podkreślił, że przykładem odważnego stawania w prawdzie staje się dla współczesnego człowieka Benedykt XVI. – Ojciec Święty, którego decyzja zaskoczyła cały świat, uczy nas odwagi. Ojciec Święty żyje w prawdzie, dlatego wie, że gasną jego siły, wie, że aby trzymać stery łodzi Kościoła potrzeba siły nie tylko fizycznej, ale także duchowej. Jesteśmy wdzięczni papieżowi za wszystko – powiedział bp Suski. Wezwał wiernych zgromadzonych w katedrze toruńskiej do serdecznej modlitwy w intencji Ojca Świętego.
Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. – Jesteśmy tu dzisiaj, bo poznaliśmy i uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Czy naprawdę tak jest? By dokonać tego odkrycia trzeba wsłuchiwać się w słowo Boga – powiedział bp Szamocki. – Nie jest łatwo być uczniem Chrystusa i wytrwać przy Nim. To wytrwanie potrzebuje prawdy. Dziś do tego wzywa nas Pan Jezus – dodał hierarcha.
Biskup Szamocki podkreślił, że wielu z nas ma trudne doświadczenie faryzejskiego podejścia do wykonywanych czynności, bo okazuje się, że gdy zabraknie ludzi, którzy mogą nas pochwalić i docenić tak trudno jest czynić miłość. A miłości nie wolno lekceważyć, bo Bóg jest miłością. – Wielki post nie jest celem w samym sobie. On zmierza do tajemnicy wielkiej nocy. Tak samo nasze czyny pokutne mają ukazywać Boga, który już nas przeprowadził przez śmierć do życia – dodał bp Szamocki.
Po homilii wierni zgromadzeni na Eucharystii przyjęli popiół na głowę jako wyraz pokuty i wkroczenia na drogę nawrócenia.
We Mszy św. uczestniczyli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, którzy w Środę Popielcową rozpoczęli swoje wielkopostne rekolekcje. Oprawę muzyczną zapewnił Toruński Zespół Wokalny Schola Cantorum Thoruniensis.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.