Bp Szal: cierpienie w samotności jest bardzo trudne
11 lutego 2016 | 15:07 | pab Ⓒ Ⓟ
Cierpienie w samotności jest bardzo trudne – przypomniał bp Adam Szal podczas Mszy świętej z okazji Światowego Dnia Chorego, sprawowanej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu.
Przemyski biskup pomocniczy przypomniał, że trwający Rok Miłosierdzia jest zachętą do spełniania uczynków miłosierdzia, a jednym z nich jest odwiedzanie chorych. – Światowy Dzień Chorego to okazja do tego, aby pomyśleć o tym, że blisko chorych ludzi jest przede wszystkim Pan Bóg, jest także Matka Najświętsza Uzdrowienie Chorych. Jest także nasz brat i siostra, którzy nam pomagają. Ważne jest, żeby w swojej chorobie mieć świadomość, że nie jesteśmy sami, bo cierpienie w samotności jest bardzo trudne – mówił.
Przywołując ewangeliczne polecenie Maryi „Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie”, bp Szal stwierdził, że jest to wezwanie do ludzi zdrowych, aby pomagali potrzebującym. – Jeśli misją Jezusa jest towarzyszenie chorym i cierpiącym, to w tej pomocy mają uczestniczyć i ci, którzy są sługami Maryi i Jezusa – powiedział.
Biskup wskazywał, że chorzy uczą ludzi zdrowych wrażliwości i delikatności. – Każą nam też pamiętać o zmienności naszego życia, przestrzegają przed lekkomyślnym traktowaniem naszego życia, uczą nas cierpliwości i wytrwałości. Uczą nas także potrzeby wspólnoty, bo przecież chory najlepiej czuje się we wspólnocie, nie tylko innych chorych, ale i tych, którzy przychodzą go odwiedzać – wyjaśnił.
Bp Szal zaznaczył, że sakrament namaszczenia chorych ma przede wszystkim wymiar duchowy, uwalnia od grzechów powszednich i umacnia więź z Panem Bogiem, ale niekiedy wpływa również na przywrócenie zdrowia. – Kapłani, udzielający tego sakramentu, często mówią, jak pacjent jest niespokojny, po sakramencie spowiedzi świętej i namaszczenia chorych jest dziwnie spokojny – powiedział.
Zachęcił do modlitwy za wszystkich chorych oraz za wolontariuszy i pracowników służby zdrowia. Prosił również, aby w swoich intencjach polecać zbawienie świata, nawrócenie grzeszników, pokój na świecie oraz młodzież.
Po kazaniu kapłani udzielili obecnym sakramentu namaszczenia chorych. Podobne Msze św. dla chorych sprawowane były w wielu kościołach archidiecezji przemyskiej.
Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.