Drukuj Powrót do artykułu

Bp Szkodoń: Módlmy się za tych, których życie wewnętrzne jest w ruinie

17.02.2018 , kana, Kraków, 17-02-2018 Ⓒ ℗

– Są tacy, którzy wpatrując się w dzisiejszy świat, usprawiedliwiają swoje grzechy. Módlmy się za nich, bo ich życie wewnętrzne jest w ruinie – mówił bp Jan Szkodoń w czasie Mszy św. w kościele św. Kazimierza królewicza. Kościół ten stał się kolejną świątynią na terenie archidiecezji krakowskiej, w której odbywają się wielkopostne nabożeństwa stacyjne.

– Dziś w naszej wspólnocie modlitewnej przyjmujemy Słowo Boże, dzięki któremu coraz bardziej wchodzimy w tajemnicę męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Wpatrujmy się w ukrzyżowanego Pana – mówił do zebranych bp Jan Szkodoń.

Biskup przypomniał wiernym, że ewangelia opowiadająca o powołaniu celnika Mateusza jest skierowana do wszystkich, nie tylko do osób zakonnych. – Niech ta ewangelia pomoże nam wszystkim na nowo usłyszeć słowo Chrystusa, który mówi „Pójdź za mną”. Obyśmy w tym Wielkim Poście pomogli także innym ludziom iść drogą ewangelii. O to się módlmy – wzywał biskup.

Hierarcha zachęcał do tego, aby każdy chrześcijanin wsłuchiwał się w słowa Pana Jezusa: – Ile razy patrzymy na krzyż, wspominajmy słowa, które Jezus powiedział, wisząc na nim: „odpuść im, bo nie wiedzą co czynią”, „dziś będziesz ze mną w raju” czy „pragnę” – wymieniał biskup. – Jezus pragnął nie tylko w sposób fizyczny. To był także wyraz pragnienia duchowego, aby wypełnić wolę Ojca Niebieskiego – wyjaśnił.

Na koniec bp Szkodoń prosił wiernych o to, aby nie zapominali o osobach, które przeżywają życiowe trudności, które odwróciły się od Chrystusa i które potrzebują pomocy. – Dziś wielu ludzi cierpi. Są tacy, którzy wpatrując się w dzisiejszy świat, usprawiedliwiają swoje grzechy. Módlmy się za nich, bo ich życie wewnętrzne jest w ruinie. Niech nasza modlitwa za nich będzie pełna gorliwości i ufności – zakończył.

Wzorem ubiegłego roku na terenie archidiecezji krakowskiej w okresie Wielkiego Postu wierni mogą uczestniczyć w liturgii kościołów stacyjnych. Tradycja ta została zapoczątkowana w Rzymie w IV wieku i kultywowano ją przez niemal tysiąc lat. Na nowo została odkryta w 1979 roku, a w 2017 roku do archidiecezji krakowskiej wprowadził ją abp Marek Jędraszewski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.