Bp Szkudło do księży: codziennie powinniśmy zdać rachunek z każdego wypowiedzianego słowa
21 kwietnia 2023 | 14:26 | Ks. Rafał Skitek /Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
– Codziennie powinniśmy zdać rachunek z każdego wypowiedzianego słowa – powiedział bp Marek Szkudło w homilii podczas Mszy jubileuszowej sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla z okazji 50. rocznicy święceń prezbiteratu. W gronie księży jubilatów rocznika święceń 1973 jest Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc.
Bp Marek Szkudło rozpoczął homilię od przywołania zapisków z Dzienniczka św. Faustyny. – Święta Siostra Faustyna była mistrzynią opisów „smakowania” Boga: „O, jak dobrze jest odprawić rekolekcje przy najsłodszym Sercu Boga mojego. Jestem na puszczy ze swym Oblubieńcem, nikt mi nie przeszkadza w słodkiej rozmowie z Nim” cytował polską zakonnicę. – Podczas mistycznych spotkań ogląda „słodką” twarz Jezusa, doświadcza Jego „słodkiego spojrzenia”, a także „słodkiej rozmowy”, podczas której On „słodko słucha” jej słów – mówił o polskiej zakonnicy.
Przekonywał, że „smakować Boga oznacza przebywać w Jego obecności”. Przestrzegł jednak przed pokusą samowystarczalności. – Zaangażowani w duszpasterstwo, całkowicie w nim zanurzeni, jak Apostołowie w jeziorze, z którego wyciągali kolejne sieci ryb, poświęceni katechezie, kancelarii, sakramentom, kazaniom (…) mamy tendencję do ufania własnym siłom, albo inaczej – do zapominania Kto jest prawdziwym i jedynym źródłem mocy – mówił.
W homilii nawiązał do postawy Piotra i Apostołów postawionych przed Sanhedrynem i ich odpowiedzi – „trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” – udzielonej arcykapłanom. – Nasz dramat polega na tym, że od lat jako kapłani, czy biskupi, głosimy to, czego inni słuchają i jeśli należy nam się jakiś rachunek sumienia, to najbardziej z tego: czy to, co inni słyszeli z moich ust, było słowem Boga? – pytał bp Szkudło. Zaznaczył, że jest to ogromna odpowiedzialność. – Być ustami Boga; mówić ludziom to, co On ma im do powiedzenia. Przez pięćdziesiąt lat niesiecie tę odpowiedzialność na własnych barkach. Ale przecież wasz wiek nie oznacza kresu posługi – podkreślił.
W swym rozważaniu bp Szkudło zatrzymał się nad słowami Jezusa do Nikodema z Ewangelii: „kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i po ziemsku przemawia”. Wyjaśnił, że „przemawiać po ziemsku oznacza mówić co innego, niż Bóg”. – Codziennie powinniśmy zdać rachunek z każdego wypowiedzianego słowa – powiedział. – Nie tylko tego z ambony, ale i tego z rozmowy z parafianami, współbraćmi w domu emeryta, biskupem – wyliczał. Zachęcał do mówienia „językiem nieba”, bo – jak stwierdził – Powołał nas Pan, abyśmy wbrew słabości własnej natury głosili z mocą Jego Słowo.
Komentując spotkanie Nikodema z Jezusem zauważył, że mówić „językiem nieba” oznacza również „trzymać się Jezusa”. – Przychodzić do Niego pomimo ciemności panujących nie tylko dookoła, ale również w moim własnym, starzejącym się sercu. Siedzieć przed Nim i słuchać coraz mniej słyszącymi uszami. Wpatrywać się w Niego jak przy słabym płomieniu oliwnej lampki coraz słabszymi oczyma (…). Na tym polegało zawsze i polegać będzie kapłańskie nabieranie dojrzałości – spuentował.
Mszy jubileuszowej sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla z okazji 50. rocznicy święceń prezbiteratu, przewodniczył złoty jubilat – abp Wiktor Skworc. W gronie kapłanów rocznika święceń 1973 znaleźli się również m.in.: ks. prał Stefan Wylężek – były rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz ks. prał. Stanisław Puchała, emerytowany proboszcz Parafii Katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach w latach 1998 – 2013.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.