Bp Szkudło: Na ołtarzu bije serce Jezusa
10 marca 2019 | 12:42 | ks. sk | Mokre Ⓒ Ⓟ
Uroczystej Eucharystii wraz z obrzędem poświęcenia ołtarza w parafii św. Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem przewodniczył bp Marek Szkudło. W homilii podkreślał, że „na ołtarzu bije serce Jezusa”.
Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej podzielił się z wiernymi historią, która spotkała go przed laty, gdy modlił się w kościele. – Pewna rodzina przyszła do pustego kościoła (…). Rodzice pokazując dzieciom ołtarz przyłożyli do niego uszy. Później tłumaczyli, że w ten sposób chcieli pokazać dzieciom, że na ołtarzu bije serce Jezusa – mówił bp Szkudło.
– Wiemy czym jest serce dla naszego organizmu. Wiemy czym jest serce Jezusa dla jego Mistycznego Ciała, którym jest Kościół. Cała liturgia wprowadza nas w głęboką treść, która pozwala nam dotknąć tajemnicy miłości Jezusa Chrystusa, który w mocy Ducha Świętego dokonał zbawienia całego rodzaju ludzkiego – dodał kaznodzieja.
Duchowny przypomniał wiernym zgromadzonym w kościele, że „liturgia posługuje się językiem znaków, pod którymi jest obecna olbrzymia treść”. Zachęcał także zebranych, aby podczas Eucharystii wsłuchiwali się nie tylko w treść komentarzy objaśniających poszczególne znaki, ale przede wszystkim w modlitwy, które przybliżają tajemnicę Kościoła i Jezusa Chrystusa, który jest w Nim obecny.
Odniósł się także do przeżywanego okresu Wielkiego Postu. – On na nowo nam uświadamia, jak bardzo jesteśmy atakowani przez Złego. Walka trwa. Skoro Jezus był kuszony, to i nam szatan nie odpuści – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Podczas liturgii przypomniano, że w świetle wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej ołtarz uobecnia ostatnią wieczerzę, a także misterium krzyża. – Wszak na ołtarzu celebrowana jest, w bezkrwawy sposób, krzyżowa Ofiara Chrystusa – złożona na Golgocie raz na zawsze – mówił komentator podczas Eucharystii.
Pierwsze wzmianki o kościele w Mokrem pochodzą z I poł. XIV w. Był on wielokrotnie przebudowywany. Zasadnicze zmiany rozpoczęły się w 1863. Do najcenniejszych zabytków kościoła należą: figura Matki Bożej Anielskiej, organy i chrzcielnica. Obecnie kościół wzbogacił się o nowy, kamienny ołtarz, w których złożono relikwie męczenników pierwszych wieków Kościoła, którymi są św. Perpetua i św. Bonifacy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.