Bp Szlachetka: każde prawo wymierzone przeciw Bogu obróci się przeciw człowiekowi
03 października 2022 | 14:14 | ks. mk | Wejhereowo Ⓒ Ⓟ
W niedzielę upamiętniono zbrodnię piaśnickiej – jednej z największej zbrodni II wojny światowej na terenach Polski – w 83. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. w sanktuarium bł. Alicji Kotowskiej, Męczennicy i Towarzyszy w Wejherowie przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. Poświęcono również odnowione groby ofiar pomorskiej kaźni.
Uroczystości rozpoczęły się od nawiedzenia zbiorowych miejsc pochówku. Modlono się przy grobie bł. siostry Alicji Kotowskiej. Bp Wiesław Szlachetka poświęcił pięć odnowionych mogił symbolicznie upamiętniających: rodziców, osoby niepełnosprawne, żołnierzy, członków Macierzy Szkolnej z Gdańska oraz mieszkańców Wejherowa i okolic.
Następnie rozpoczęła się Msza św. poprzedzona ceremoniałem wojskowym. Do sanktuarium przybyły setki wiernych z Pomorza, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, szkół i służb mundurowych.
W homilii bp Szlachetka mówił o źródłach fałszywych i niszczycielskich ideologii. – Oto tu, w tym piaśnickim lesie, podczas II wojny światowej, funkcjonariusze SS, owładnięci nazistowską ideologią, bestialsko zamordowali ponad dwanaście tysięcy ludzi – mówił gdański biskup pomocniczy. Dodał, że dwie najbardziej zbrodnicze ideologie, nazizm i komunizm, na długie lata odebrały nam wolność, siejąc terror i śmierć na niespotykaną dotąd skalę.
Duchowny podkreślił, że każde prawo wymierzone przeciwko Bogu, prędzej czy później obróci się przeciwko człowiekowi. Nawiązując do wojny toczącej się w Ukrainie, bp Szlachetka wyraził powiedział, że Ukraińcy bronią przed rosyjską agresją również naszą Ojczyznę i cały cywilizowany świat.
Hierarcha przypomniał, że rozpoczął się październik, miesiąc dedykowany Matce Bożej. – Jakże potrzebna jest dzisiaj Europie modlitwa różańcowa w obliczu nowego zagrożenia, tym razem ze strony imperium rosyjskiego – mówił kaznodzieja. Jak zaznaczył „Europie nie jest potrzebna zmiana płci, czy redefinicja małżeństwa i rodziny, czy rozszerzanie prawa do zabijania tych najsłabszych”.
Bp Szlachetka podkreślił, że aby Europa mogła przetrwać, musi wyzwolić się z pychy i niszczącego jej jedność egoizmu i powrócić do chrześcijańskich wartości, z których wyrosła.
Po zakończeniu Mszy św. złożono kwiaty u stóp piaśnickiego ołtarza. Pamiątkowe medale otrzymali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Garnizonu, Zespołu Szkół Specjalnych i MZK w Wejherowie oraz rodzina Matuszko, która podjęła się całorocznej opieki nad odnowionymi i poświęconymi w dniu uroczystości grobami.
Zbrodnia w Piaśnicy to szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w lasach w pobliżu Wejherowa. Szacuje się, że zostało tam zamordowanych od 12 do 14 tysięcy osób: mężczyzn, kobiet i dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.