Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa
17 listopada 2019 | 05:30 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Istotą tego dnia jest spotkanie z potrzebującymi przy stole, rozmowa, wzajemne wysłuchanie i podtrzymanie na duchu. W ubogich, jak mówi papież Franciszek, można spotkać oblicze samego Chrystusa – powiedział KAI bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP przed zaplanowanym na niedzielę 17 listopada III Światowym Dniem Ubogich. W całej Polsce diecezjalne Caritas, wspólnoty, organizacje pozarządowe i wielu wolontariuszy organizuje spotkania z potrzebującymi połączone ze wspólnym posiłkiem i wydarzeniami artystycznymi.
Bp Wiesław Szlachetka przypomniał, że papież Franciszek ustanawiając w 2016 r. Światowy Dzień Ubogich (ma on przypadać w niedzielę między 13 a 19 listopada), dał wiele wskazówek w liście apostolskim „Misericordia et misera”, jak ten dzień powinien być organizowany i przeżywany.
Franciszek mówi także w każdym z orędzi poświęconych temu dniu, że jego istotą jest zaproszenie do stołu i spotkanie z ludźmi ubogimi, ale ubogimi w różnym znaczeniu: cierpiących materialnie lub duchowo, chorych i samotnych.
– Tego dnia najlepiej spotkać się zatem przy stole, bo stół – jak podkreśla papież – to wspólnota życia i miłości; wspólnota, w której możemy się wzajemnie ubogacać – powiedział KAI przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP. Jego zdaniem, papieskie wezwanie jest skierowane do każdego z nas, bo przecież każdy z nas jest w jakiejś mierze ubogi, dlatego każdy z nas takiego ubogacenia potrzebuje.
Jak wskazuje bp Szlachetka, Franciszek podkreśla też, że ubodzy i – szerzej ludzie potrzebujący – niosą zbawienie, gdyż można w nich spotkać oblicze samego Chrystusa.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej poinformował, że takie spotkania przy stole z ubogimi oraz wiele innych inicjatyw odbywać się będą w całym kraju m.in. za pośrednictwem diecezjalnych Caritas i wielu przyparafialnych wspólnot. W archidiecezji gdańskiej, której biskupem pomocniczym jest bp Szlachetka, Dzień Ubogich odbędzie się m.in. w sopockiej jadłodajni Caritas. Oprócz poczęstunku zaplanowano program artystyczny przygotowany przez młodych wolontariuszy.
„Chodzi jednak przede wszystkim o spotkanie: spotkać się razem, porozmawiać, wzajemnie wysłuchać i podtrzymać na duchu, podbudować nadzieję” – zaznaczył bp Szlachetka. Dodaje, że aktywne uczestnictwo w Dniu Ubogich nie powinno być jednodniowym wyjątkiem, ale okazją do częstszego zwrócenia uwagi na potrzeby osób potrzebujących.
W Warszawie pięć organizacji działających na rzecz osób bezdomnych włączy się we wspólną akcję. W niedzielę o godz. 16.00 pod Pałacem Kultury i Nauki potrzebujący otrzymają ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.
Warszawska Caritas prowadzi w Warszawie i okolicach trzy schroniska dla 300 bezdomnych osób. Rolę gospodarza znów pełnić będzie fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą.
Zaproszenie do współpracy przyjęły także trzy inne organizacje: Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałek częstuje wszystkich chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym, Fundacja „Po drugie” pomagająca młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością – wychowankom i byłym wychowankom placówek resocjalizacyjnych i oraz uhonorowana nagrodą Ubi Caritas za 2019 rok – Fundacja „Ambulans z Serca”, której wolontariusze (ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki) udzielają doraźnej pomocy medycznej osobom bezdomnym w miejscach ich przebywania.
Przez cały dzień osoby bezdomne mogą przyjść i uczestniczyć w koncertach, spotkaniach, poczęstunku w starej jadłodajni w podziemiach kościoła przy ul. Miodowej 13. Poczęstunek organizuje tam Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego. Przygotowywane jest śniadanie, uroczysty obiad, który poprzedza Msza Święta. Po obiedzie przy kawie, herbacie, ciastach i innych poczęstunkach, spędza się wspólnie czas aż do wieczora.
W Poznaniu odbędzie się akcja rozdawania koców, śpiworów i termosów, a także możliwość skorzystania z usług fryzjerów przez bezdomnych i wspólny posiłek. Mszy św. 17 listopada w intencji potrzebujących i wolontariuszy, którzy im na co dzień posługują, będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Wolontariusze, pracownicy Caritas i policja 14 listopada będą rozdawać bezdomnym termosy, koce i śpiwory i zachęcą ich do skorzystania z pomocy oferowanej w ogrzewali Caritas przy ul. Krańcowej 10. „Będą one rozwożone mieszkańcom baraków, pustostanów i koczowisk” – zaznacza ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Następnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać bezpłatnie z usług fryzjerów w ogrzewalni przy ul. Krańcowej 10. W sobotę 16 listopada w poznańskich jadłodajniach Caritas, prowadzonych przez siostry zakonne, bezdomni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty.
Spotkania ewangelizacyjne, modlitwy, Eucharystia i wspólny posiłek dla kilkuset osób – złożą się na organizowane po raz trzeci obchody Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie w sobotę 16 listopada Msza św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz spotkanie w podziemiach świątyni.
Z kolei m.in. w Sandomierzu obchody Dnia Ubogich potrwają aż do 24 listopada. Złożą się na nie wspólne modlitwy, spotkania i posiłki z osobami ubogimi. We wtorek 19 listopada organizatorzy zapraszają zainteresowanych do kuchni Caritas w Sandomierzu na zmagania kulinarne i wspólne gotowanie. W środę 20 listopada zorganizowane zostaną gry planszowe.
Na oba wydarzenia zaproszone są osoby ze schronisk prowadzonych Caritas Diecezji Sandomierskiej dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu i bezdomnych kobiet w Rudniku nad Sanem, ze schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta w Stalowej Woli, z noclegowni dla mężczyzn przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, Wspólnoty Chleb Życia z Zochcina i Jankowic oraz Domu Opieki św. Brata Alberta z Nowego Skoszyna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.