Bp Szlaga: Królestwo Chrystusa nie może być rozumiane politycznie
20 listopada 2011 | 18:43 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga powiedział, że nie można czynić z Królestwa Chrystusa czegoś o „odcieniu politycznym”. „To jest pojmowanie, które uwłacza godności Chrystusa-Boga”, dodał. W ten sposób ustosunkował się do głosów pragnących ogłosić Chrystusa Królem Polski. Biskup pelpliński celebrował Mszę św. w nowo wybudowanym kościele Chrystusa Króla w Starogardzie Gdańskim. Parafia obchodzi 20 listopada 10-lecie istnienia.
Homilię rozpoczął bp Szlaga od gratulacji parafii, która nie tylko wybudowała świątynię, ale ma za sobą liczne osiągnięcia duszpasterskie. Zasadnicza część homilii poświęcona była Osobie Chrystusa Króla Wszechświata. Hierarcha analizował bóstwo i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa. W tym miejscu wskazał, że błąd uznawania Królestwa Chrystusa „z tym światem popełnił już św. Piotr”.
Bp Szlaga wyliczał cechy Królestwa Chrystusowego, Który jest Sługą i prowadzi do wspólnoty z Ojcem. Kaznodzieja skrytykował propozycje ogłaszania Chrystusa Królem Polski. „Nie można wyobrazić sobie zawłaszczania Chrystusa”, mówił. Nawiązał do działania organizacji i osób, które tego oczekują. Inicjatywę określił: „To jest żądanie, które uwłacza godności Chrystusa-Boga”, mówił biskup. „Nie można wyłuskać z Trójcy Świętej jedną Osobę, ażeby tworzyć z tej Osoby, konkretnie z Chrystusa, przywódcę jakiegoś narodu czy państwa”, powiedział biskup pelpliński. Podkreślił, że nie można czynić z Królestwa Chrystusa czegoś o „odcieniu politycznym”. To jest królestwo nie z tego świata i „rośnie dla sprawy Królestwa Bożego, które jest w niebie”, podkreślał kaznodzieja.
Uroczystość wraz z całą parafią, która liczy około 2,5 tys. wiernych, przygotował ks. proboszcz Stanisław Piastowski. Na Mszy św. obecne były relikwie bł. Jana Pawła II, które peregrynują po parafiach dekanatu starogardzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.