Bp Szlaga na Wielkanoc: to odnowienie przyjaźni z Bogiem w całej prawdzie
22 kwietnia 2011 | 20:39 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Biskup Pelpliński Jan bernard Szlaga skierował do wiernych swojej diecezji list pasterski na Wielkanoc, w pisze m.in. o chrześcijańskim przeżywaniu wydarzeń sakramentalnych w rodzinie. Przestrzega przed płytką obrzędowością a samo świętowanie określa jako okazję do „odnowienie przyjaźni z Bogiem w całej prawdzie”.
We wprowadzeniu do listu bp Szlaga nawiązuje do misji arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa, opisanej w liście do Hebrajczyków. Hierarcha przypomina, że „Współcześnie jest już niewielu, jak bywało to jeszcze w ubiegłym wieku, zawziętych przeciwników Jego realnej historii. Bywa ona czasem przeróżnie interpretowana, ale sam fakt istnienia Jezusa z Nazaretu jest już tylko sporadycznie kwestionowany”.
Biskup pelpliński odwołuje się do najnowszej książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu” i zauważa, że „Zmartwychwstanie Chrystusa (…)jest podstawą do uznania i przekonania się, że Chrystus nadal jest, bo żyje w swoim Kościele”.
Biskup wyraża ubolewanie z powodu nierzadkiej dziś „ucieczki w obrzędowość”. Zwraca uwagę, że dla niektórych katolików „chrzest to przede wszystkim chrzciny, a ślub to nade wszystko wesele, zaś I Komunia święta jest nową okazją, ostatnio tak właśnie bywa kreowana, na całkowicie świeckie świętowanie, już bardzo często w restauracjach, bo musi być okazale i wystawnie”.
Hierarcha przypomina zasady przygotowania do obrzędów sakramentalnych, w tym dobór rodziców chrzestnych, którymi nie powinny być osoby „spoza kręgu Kościoła albo ktoś, kto ma nieuporządkowane życie osobiste”.
Bp Szlaga odnosi się również do sprawy pogrzebu chrześcijańskiego. Zauważa, że Kościół nie jest też „przedsiębiorstwem pogrzebowym dla urządzania wielkich pogrzebów kościelnych tym, których życie było całkowitym zaprzeczeniem ich wspólnoty z Kościołem”.
Omawiając najważniejsze wydarzenia życia religijnego rodzinie, biskup pelpliński przytacza prośby niektórych narzeczonych, którzy pragną „tworzenia klimatu, za wszelką cenę romantycznego, dla zaślubin, w tym także dla Mszy świętej ślubnej. Stąd naleganie na Mszę świętą na plaży, na skraju lasu albo w ogrodzie, gdzie się młodzi poznali”. Przypomina, że „miejscem zawarcia sakramentu małżeństwa jest kościół, najlepiej kościół parafialny narzeczonego lub narzeczonej”.
Powracając do chrześcijańskiego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, bp Szlaga podkreśla wartość spowiedzi św., która, jak pisze biskup, jest niejednokrotnie wysiłkiem. „Szkoda, gdyby te duchowe sukcesy, do jakich należy przede wszystkim nawrócenie, tak szybko miały zwietrzeć” – pisze hierarcha i zachęca, aby świętować Wielkanoc jako „odnowienie przyjaźni z Bogiem w całej prawdzie, bez przekłamań i bez zwodzenia siebie”.
Swój list biskup pelpliński kończy życzeniami radosnego przeżycia dnia beatyfikacji jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.