Bp Szlaga: nowa ewangelizacja wymaga świadomości wiary i troski o drugich
10 marca 2012 | 19:06 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Doroczne skupienie formacyjne księży diecezji pelplińskiej odbywało się 9 i 10 marca w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Prowadzący spotkania biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga zdefiniował Nową Ewangelizację potrzebą „świadomości wiary i odpowiedzialności, w tym względzie, za drugich”.
Księża przyjechali do Pelplina w dwóch grupach, w zależności od swoich obowiązków duszpasterskich. Każde spotkanie rozpoczynało się modlitwą liturgiczną Kościoła (Nieszpory lub w Modlitwa Ciągu Dnia).
Główny wykład miał każdego dnia ks. dr hab. Wiesław Śmigiel. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i kapłan diecezji pelplińskiej, przypomniał na wstępie, że dzisiaj ludzie stają się „coraz bardziej religijni, ale coraz bardziej jest to religia subiektywna, prywatna, bez większego związku ze wspólnotą wierzących”. Nawiązując do zbliżającego się, z woli Benedykta XVI, Roku Wiary, prelegent przypomniał o potrzebie Nowej Ewangelizacji w Polsce. Przypomniał, że wymaga ona „świadectwa i dialogu”.
Analizując sytuację religijną Europy i Polski, odróżnił „sekularyzm galopujący”, który zapanował w Europie Zachodniej, od „sekularyzmu pełzającego”, który jest widoczny w Polsce. Powoduje on „erozję tradycyjnej religijności”. Ks. Śmigiel stwierdził, że sekularyzm pełzający jest w tym niebezpieczny, iż jest trudno widoczny „z bliskiej perspektywy”, a zatem można go „łatwo zlekceważyć”.
Kapłan uważa, że przed kryzysem Kościoła w Polsce będzie go mogła uchronić Nowa Ewangelizacja. Przypomniał, że bł. Jan Paweł II pojęciem „Nowej Ewangelizacji” posłużył się w Polsce pierwszy raz podczas nabożeństwa w Mogile w 1979 r.
Analizując obecne realia Nowej Ewangelizacji, ks. Śmigiel wskazał, że jej adresatami są „chrześcijanie, którzy oddalili się od Kościoła, zaniechali praktyk religijnych oraz żyją tak, jak by Chrystus nie istniał”. Dodał, że współczesne ewangelizowanie, tzw. Reewangelizacja, ma dotrzeć też do tych, „którzy utracili zmysł wiary”.
Istotą Nowej Ewangelizacji, według wykładowcy, jest „odnowienie wiary”, aby przeciwstawić się odrzuceniu prawd wiary i tylko uczuciowemu traktowaniu religii na rzecz „poszukiwania nowych rozwiązań”. Podkreślił przy tym profesor, że nie chodzi o krytykę dotychczasowego duszpasterstwa, ale podkreślenie potrzeby ewangelizacji „nowej w swym zapale, w metodach i przejawach” a jej podstawą jest „świadectwo” oraz głoszenie Słowa Bożego”.
Po wykładzie miała miejsce dyskusja na temat Nowej Ewangelizacji, w której podkreślano konieczność zaangażowani kapłanów w głoszenie prawdy ewangelicznej i działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Podsumowując zasadniczy temat formacyjnego spotkania duszpasterzy, biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga stwierdził, że „Nowa Ewangelizacja to głównie świadomość wiary”. Biskup podkreślił, że „trzeba znać wiarę, wiedzieć w co się wierzy”. Jako drugi ważne zadanie Nowej Ewangelizacji bp Szlaga wyliczył potrzebę „odpowiedzialności za drugich”. W tym względzie apelował o troskę kapłanów za duszpasterstwo młodzieży.
Pelplińskie spotkania formacyjne kapłanów dopełniły bieżące komunikaty związane z funkcjonowaniem parafii i diecezji, w tym miejscu omówiono najbliższe zadania duszpasterskie w diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.