Bp Szlaga: podejmujemy dzieło tamtych, którzy odeszli, abyśmy umieli być razem
23 kwietnia 2010 | 19:49 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga celebrował w piątek w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim uroczystą Mszę św. ku czci patrona świątyni i miasta. W homilii nawiązał m.in. do katastrofy pod Smoleńskiem. „Podejmujemy dzieło tamtych, którzy odeszli, abyśmy umieli być razem” – powiedział biskup.
Kaznodzieja przypomniał, że św. Wojciech zajął się misjami na terenach polskich. Z woli Bolesława Chrobrego, przygotowywał „drogi dla Pana”. Podkreślił, że jako męczennik św. Wojciech zaczyna żyć „nowym życiem, jednocząc państwo, i wiarę ludzi naszej ziemi”.
Wojciech „pozornie przegrywa, ale staje się bohaterem na miarę wieczności” – mówił kaznodzieja nazywając patrona Polski człowiekiem, który nie zwątpił. Powiedział, że jest on znakiem, który pomaga nam zrozumieć wiele wydarzeń, które pozornie są trudne. Do takich zaliczył hierarcha katastrofę pod Smoleńskiem.
Kaznodzieja stwierdził, że „śmierci nie da się zmienić – to smutek, ból, żałoba, pogrzeby, niepewność, zwątpienie, nawet depresja wielu ludzi” dodając, że ta tragedia wywołała „narodowy wstrząs, rachunek sumienia”.
„A może nie widzieliśmy wszystkiego? Może byliśmy niesprawiedliwi? Pewnie byliśmy niesprawiedliwi w ocenie, tych, których wybrano, którym Pan Bóg dał wielkie zadania w życiu społecznym, politycznym, kulturowym” – mówił ordynariusz pelpliński. Zachęcał, by zmienić język, który był językiem „niewłaściwym, niestosownym, wrogim, okrutnym nieraz, raniącym”.
„Pan, kiedy dopuszcza istnienie zła, jednocześnie stwarza szansę wydobycia rzeczy jeszcze większych, jeszcze piękniejszych, jeszcze bardziej wartościowych” – mówił hierarcha.
„Kiedy my zostajemy przy życiu, podejmujemy dzieło tamtych, którzy odeszli” – zakończył bp Szlaga swoje refleksje.
Uroczystość w Starogardzie Gd. zgromadziła licznie nie tylko mieszkańców parafii i miasta, ale również władz samorządowych, organizacji społecznych, służb mundurowych. Przed Mszą św. modlono się i składano kwiaty przy pomniku św. Wojciecha, który znajduje się niedaleko kościoła pod jego wezwaniem. Pomnik stanął w 1998 r., gdy św. Wojciech został ogłoszony patronem miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.