Bp Szlaga: przekreślenie Boga – przekreśleniem całej kultury
09 kwietnia 2009 | 10:28 | ks. is Ⓒ Ⓟ
„Przekreślenie Boga jest przekreśleniem całego dorobku kultury człowieka” – pisze biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga w Wielkanocnym liście pasterskim do diecezjan.
Powracającym motywem listu jest budowanie życia na wierze w Chrystusa i w jedności z Kościołem. Biskup zauważa, że przez przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego „Kościół jest znów zwiastunem wyjątkowej radości”. Radość wynika z doświadczenia obecności Chrystusa żyjącego, który ukazuje się zaskoczonym Apostołom, „dla których ostatnia wiadomość o Chrystusie, jaką otrzymali, mówiła o Jego śmierci”. Nawiązując do tejże radości, pisze hierarcha o źródłach siły Kościoła: „Kościół żyje, bo żyje Chrystus. Radość stąd płynąca jest tak przemożna, że Kościół zwiastuje ją nawet Najświętszej Maryi Pannie, Matce Jezusa Chrystusa: „Królowo niebieska, wesel się, o Maryjo, bo ten, któregoś nosiła, zmartwychwstał, jak zapowiedział”.
W nawiązaniu do pojawiających się ostatnio napisach na autobusach: „Boga prawdopodobnie nie ma, więc nie musisz się martwić”, biskup pelpliński stwierdza, że „przekreślenie Boga jest przekreśleniem całego dorobku kultury człowieka”. Dodaje, że postawa odrzucenia Chrystusa pojawia się, gdyż jest dla niektórych niewygodna. Dlatego hierarcha podkreśla znaczenie urzędu Piotra, czyli tego, który „od samego początku spełniał swój urząd pierwszego w gronie apostolskim w ścisłej jedności z nim”. Na nim i na jego następcach Kościół buduje swoją jedność i wiarę w Chrystusa.
Bp Szlaga ostrzega, że naraża się na bolesne konsekwencje ten, kto „nie przyjął Bożej nauki przekazywanej przez Kościół, a więc i przez biskupów i przez prezbiterów”. Hierarcha odwołuje się do niektórych mediów, w których, jak pisze, pojawiają się ludzie o „przekrętnych poglądach” i przekonują telewidzów argumentem, iż „nie mogą się godzić ze stanowiskiem Kościoła”.
Szukając przyczyny takich postaw biskup pelpliński cytuje słowa św. Pawła: „Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie zniosą, ale według swych własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będę sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom” (2 Tm 4, 3-4).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.