Bp Szlaga: Zmartwychwstanie to objawienie życia
24 kwietnia 2011 | 15:55 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Podczas uroczystej celebracji Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga określił Zmartwychwstanie „biofanią – objawieniem życia”. Jednocześnie krytykował niektóre Groby Pańskie prezentujące symbole śmierci, np. wrak rozbitego samochodu czy wraku samolotu.
Podczas celebracji Wigilii Paschalnej bp Szlaga wygłosił homilię. „To jest noc, która pozwala nam poznać początek i koniec Chrystusa, który jest, który jest Alfą i Omegą”.
Hierarcha dał krótki komentarz do poszczególnych czytań liturgii, począwszy od stworzenia świata. Jako element wspólny Liturgii Słowa zauważył, że widać w lekturze tekstów biblijnych „fascynację życia, która jest pierwszym jej przesłaniem”. Hierarcha stwierdził: „Dziś jest nowe odkrywanie dzieła stworzenia, dzieła przymierza, dzieła stworzenia człowieka i chrztu św.” i dodał: „Dzisiaj jest dzień odkrywania życia. Na przekór ciemności, która panuje wokół”.
Kilkakrotnie kaznodzieja odniósł się do symbolu pustego grobu Chrystusa: „Pusty Grób jest jakby reliktem dawnego czasu. Trzeba iść dalej, zobaczyć to, co nowe, Chrystusa żyjącego”. W przeżywaniu świąt paschalny widzi bp Szlaga odkrywanie nowej nadziei i nowej szansy dla człowieka. Powiedział: „Nowe życie odkrywamy z pomocą pustego grobu. To jest życie, które się nie przedawnia, nie umiera, nie kończy”. „Zmartwychwstanie jest epifanią życia, biofanią – objawienie życia”, mówił bp Szlaga. Przypomniał, że „Jezus żyje w Słowie, w sakramentach”.
Biskup pelpliński krytycznie odniósł się do niektórych symboli przy Grobie Pańskim w kościołach. Szczególnie, gdy umieszcza się przy nich symbole wraków rozbitych samochodów czy samolotu. „Groby Pańskie nie są po to, aby pokazywać śmierć. Zmartwychwstanie kładzie kres śmierci. Nie powinniśmy mnożyć przykładów śmierci”. Jako główny cel świętowania i przeżywania Wielkanocy, wskazał biskup umocnienie wiary: „Zmartwychwstanie to przeżycie po to, aby uwierzyć w Chrystusa, który jest początkiem naszego zmartwychwstania”. Dodał: „Cieszmy się, że możemy w tym uczestniczyć”. W końcowej części homilii hierarcha zwrócił się do słuchaczy: „Może bardzo potrzeba Ci na nowo odnowienia wiary w Boga, w życie wieczne, w Kościół. To umożliwia ta liturgia”. Bp Szlaga dopowiedział: „Ta noc jest po to, aby doświadczyć łaski Pana. Mamy szansę żyć dla Niego i w Nim”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.