Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tadeusz Lityński spotkał się z kapelanami posługującymi w hospicjach i szpitalach

05 stycznia 2018 | 14:12 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ

Spotkanie opłatkowe kapelanów posługujących w szpitalach i hospicjach odbyło 4 stycznia w Domu Biskupim w Zielonej Górze. Były życzenia, modlitwa, konferencja i rozmowy z pasterzem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Bp Tadeusz Lityński przypomniał o niezwykle ważnym zadaniu kapelanów posługujących chorym. – Dzięki nim chorzy są objęci nie tylko troską o ciało, ale także o ducha. To jest ogromnie ważne, bo człowiek idący nawet na prosty zabieg przeżywa lęk – zauważa bp Tadeusz Lityński.

– On pełni posługę również wobec pracowników służby zdrowia. Jest tym, który swoją życzliwością i modlitwą wspiera pracę całego personelu medycznego – dodaje.

W szpitalach i hospicjach posługuje ok. 40 kapelanów i to w bardzo różnych placówkach. Wielką pomocą w tej posłudze są wolontariusze. Przekonał się o tym ks. Antonii Trzyna, który posługuje w gorzowskim szpitalu i hospicjum. – Wolontariusze to podstawa. U mnie to uczniowie, którzy wybrali szkołę o profilu medycznym i dzięki temu widzą ten szpital od strony „kuchni”. Na pewno łatwiej dostrzec, że ich przyszła praca to nie tylko zawód, ale też posługa – wyjaśnia ks. Antonii Trzyna.

Takich wolontariuszy jest w tej chwili ok. 130. – Chodzimy do chorych przy różnych okazjach. Teraz to był Mikołaj, Adwent i Boże Narodzenie. Oprócz tego wiele osób chodzi do szpitala indywidualnie pomagać – wyjaśnia kapelan.

Spotkanie było okazją do podziękowania za posługę na rzecz chorych i służby zdrowia bp. Stefanowi Regmuntowi, a także poprzednim duszpasterzom chorych i służby zdrowia: ks. Eugeniuszowi Jankiewiczowi i ks. Andrzejowi Pieli.
W trakcie spotkania konferencję dla kapelanów wygłosił ks. Grzegorz Cyran, dyrektor Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.