Bp Tomasik: dziękujemy za dobro, które się dokonało w wielu ludzkich sercach
21 listopada 2016 | 09:35 | rm Ⓒ Ⓟ
Dziękujemy za tyle dobra, które się dokonało w wielu ludzkich sercach – mówił biskup Henryk Tomasik, który wieczorem, 20 listopada przewodniczył Mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia odbyła się diecezjalna uroczystość zakończenia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Ordynariusz radomski poprowadził także Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, a na zakończenie poświęcił epitafium upamiętniające abp. Zygmunta Zimowskiego.
W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że dzisiaj pochylamy nasze głowy i zginamy kolana przed Chrystusem, który składa z siebie ofiarę i chce królować w sercach, rodzinach, narodzie. – Z całym Kościołem dziękujemy za ten czas łaski, którym był Rok Miłosierdzia. Dziękujemy za tyle dobra, które się dokonało w wielu ludzkich sercach. Za wspaniałe spowiedzi, za znaki miłosierdzia, za znaki wdzięczności człowieka, za Boże Miłosierdzie i zaangażowanie w sytuację człowieka potrzebującego pomocy – powiedział biskup radomski.
Dalej dziękował, że za dar Roku Miłosierdzia. – Dzisiaj chcemy również wejść w ducha proklamacji Aktu Jubileuszowego Uznania Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Takie wezwanie do uznania Jezusa Chrystusa za Pana, Króla i Mesjasza dokonało się już w Dziejach Apostolskich. Dzisiaj razem z całym Kościołem wielbimy Boga za to, że uczynił Chrystusa Królem Wszechświata – stwierdził biskup.
Na zakończenie Mszy św. bp Tomasik podziękował za wszelkie inicjatywy Roku Miłosierdzia, jakie pojawiły się w diecezji, a tutaj np. za całodobową całoroczną adorację Najświętszego Sakramentu w skarżyskim sanktuarium MB Miłosierdzia. Pamiątkowe podziękowania otrzymali księża, którzy w Roku Miłosierdzia podjęli stały dyżur spowiedników w katedrze. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi tej misji, bowiem, jak uczy papież Franciszek, być spowiednikiem znaczy mieć udział w samej misji Jezusa i być konkretnym znakiem ciągłości Boskiej miłości, która przebacza i zbawia – napisał ordynariusz. Bp Henryk wyraził także nadzieję, że dyżur w konfesjonale zostanie, jako owoc tego roku łaski.
Na zakończenie w kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się sarkofag abp. Zygmunta Zimowskiego, zostało poświęcone upamiętniające go epitafium. Tablica powstała w pracowni rzeźby Karola Badyny, pochodzącego z naszej diecezji profesora krakowskiej ASP. Artysta jest autorem podobnego w stylu, a umieszczonego w tej samej kaplicy epitafium upamiętniającego bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego. W uroczystości poświęcenia epitafium wzięła udział najbliższa rodzina ks. abpa Zygmunta Zimowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.