Bp Tomasik: formacja intelektualna chrześcijan jest konieczna
20 listopada 2011 | 15:03 | rm Ⓒ Ⓟ
O potrzebie formacji intelektualnej chrześcijan oraz o walce z Kościołem, która dzisiaj bazuje na kłamstwie mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to święto patronalne KSM i Akcji Katolickiej. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
W homilii bp Tomasik mówił, że dzisiaj w świecie toczy się walka z Kościołem, która ma różne wymiary. – Jest to walka z Chrystusem, Ewangelią, przybiera ona formę walki z prawami chrześcijan do obecności w życiu publicznym. Tak było zawsze. Również w Polsce mieliśmy różne etapy sekularyzmu m.in. na początku lat 90., kiedy religia wróciła do szkoły. Dzisiaj to zjawisko bazuje najczęściej na fałszu i kłamstwie. Jak łatwo Polakom wmówić różne rzeczy. Wystarczy powiedzieć, że należy opodatkować Kościół i wszyscy klaszczą, a to jest kłamstwo, bowiem każdy proboszcz płaci podatek w zależności od ilości mieszkańców na terenie jego parafii. Ilu Polaków przyłączyło się do tego wołania? – mówił biskup.
Biskup Tomasik powiedział, że jeszcze większym niebezpieczeństwem jest lansowanie tezy, że nie można pogodzić wiary z rozumem i religii z nauką. Ten fałsz – jak mówił – dotyka wielu młodych i dorosłych, tych wszystkich, którzy noszą imię chrześcijanin. – Rodzi się postulat naszej formacji intelektualnej i umiejętności podejmowania dyskusji z tymi, którzy wypowiadają się publicznie na nasz temat – podkreślił. Dodał, że potrzebne jest odbudowanie wymiaru królestwa Bożego w każdym człowieku i w Polsce. – Jest to związane z odbudową szacunku do sakramentów, aby zwyczaj i tradycja oraz nasze poglądy nie przesłoniły tajemnicy, świętości łaski – powiedział biskup radomski.
Podczas spotkania wykład "Sekularyzacja – stara teoria, nowe wyzwania" przedstawił ks. Marek Adamczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Mówił, że obszary, w których pojawia się silny antyklerykalizm zawsze ukazują te dziedziny życia, w których ludzie Kościoła nie żyją w sposób pełny Ewangelią. – Zarzuty dotyczące pazerności są niesprawiedliwe i krzywdzące. Ale czy nie pokazują, że zbyt często przywiązywaliśmy nadmierną wagę do dóbr materialnych, że nie do końca potrafiliśmy przez skromność życia uczestniczyć w troskach naszych braci. Czy sprzeciw wobec ewangelicznego życia małżeńskiego nie jest sygnałem, że w wielu przypadkach katolickość małżeństw jest fasadowa, że małżeństwa i rodziny nie stają się przykładem pięknie przeżywanej miłości? – mówił ks. Adamczyk. Wzywał przy tym do świadectwa życia wobec osób, które krytykują Kościół. Podkreślał, że chrześcijaństwo i wiara to recepta na dobre i szczęśliwie życie.
Referat wygłosił także Jerzy Skórkiewicz, prezes Akcji Katolickiej w Diecezji Radomskiej. Podkreślał, że dzisiaj potrzebni są liderzy wśród ludzi świeckich i księży. Zwrócił uwagę, że doświadczenie uczy nas, że Akcja Katolicka rozwija się pomyślnie tam, gdzie jest zaangażowany prezes lub asystent kościelny. Mówił także, że działając w strukturach AK nie powinniśmy unikać zaangażowania w życie polityczne. – Trzeba to robić mądrze i rozważnie, zawsze z poszanowaniem zasad określonych w naszym statucie – powiedział Skórkiewicz. Przypomniał, że AK nie popiera żadnej partii politycznej oraz, że w polskim parlamencie jest obecnie 13 posłów należących do Akcji Katolickiej, a w samorządach lokalnych jest ponad 200 osób. – Chcielibyśmy, aby ta liczba była większa, wówczas mielibyśmy realny wpływ na życie kraju, nie ograniczalibyśmy się jedynie do apeli i protestów – podkreślił Skórkiewicz.
Podczas uroczystości 36 osób odebrało legitymacje Akcji Katolickiej, w tym 26 z parafii św. Stefana w Radomiu. Ślubowanie złożyli również nowi członkowie KSM – w sumie 27 osób. W diecezji radomskiej KSM działa w 40 parafiach zaś Akcja Katolicka liczy ponad 320 osób. W programie święta patronalnego KSM i Akcji Katolickiej był koncert chóru z Gimnazjum nr 3 w Starachowicach – laureatów VIII Diecezjalnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.