Bp Tomasik: Jagiellonowie pokazali jak łączyć pobożność z życiem politycznym
07 marca 2010 | 15:33 | rm Ⓒ Ⓟ
W kościele farnym w Radomiu rozpoczęły się misje jubileuszowe z okazji 650-lecia parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Uroczystościom przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który wprowadził do świątyni relikwie św. Kazimierza – patrona miasta Radomia i diecezji radomskiej. To właśnie ten święty, podczas pobytu w Radomiu w latach 1481-83 spędzał długie godziny na modlitwie w kościele farnym.
W homilii bp Tomasik mówił, że ród Jagiellonów pokazał jak łączyć pobożność z życiem politycznym. – Stajemy dzisiaj przed relikwiami świętego Kazimierza. W tym miejscu przeżywał prawdę o Bożej sprawiedliwości i miłości. Cechą rodu Jagiellonów była pobożność skoncentrowana na tajemnicy krzyża. To przed krzyżem królowa Jadwiga modliła się o mądrość i pokazała jak łączyć głęboką pobożność z wielkim zatroskaniem o polską kulturę, o życie polityczne, przyszłość narodu – mówił ordynariusz radomski. Przypomniał także, że św. Kazimierz modlił się o mądrość potrzebną do tego, aby dobrze wypełnić powierzone mu obowiązki, które wykonywał w Radomiu, będąc namiestnikiem królewskim w Koronie. – Nasz patron przeżywał głęboko tajemnicę Bożego miłosierdzia i chciał, aby jak najwięcej ludzi przyjęło tę prawdę. Świadczył miłosierdzie potrzebującym. Jest wzorem i przykładem odpowiedzi na ten zbawczy dialog, który Bóg prowadzi ze światem – mówił biskup radomski.
W dalszej części homilii zachęcał, aby czas Wielkiego Postu był również naszym przygotowaniem do beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. – Bo chcemy się przygotowywać do tego wsłuchując się w papieskie nauczanie i przez modlitwę. Media co rusz zaskakują nas informacjami wokół beatyfikacji, ale nie to jest ważne. Liczy się to, abyśmy byli przygotowani duchowo do tego wydarzenia, aby trwałe były tego owoce. Dlatego pochylamy się nad wymiarami Bożego miłosierdzia, o których pięknie i zdecydowanie mówił Jan Paweł II – podkreślał biskup Henryk Tomasik.
Od czwartku w Radomiu trwają tzw. Kaziki. Obchody rozpoczęła – w liturgiczne święto Kazimierza Królewicza – celebracja Mszy św. w bazylice św. Kazimierza, gdzie znajdują się na stałe relikwie świętego oraz kaplica pod jego wezwaniem. Dzisiaj odbył się m.in. Bieg Kazików na dystansie 10 kilometrów z udziałem 260 zawodników. Z kolei wieczorem zostanie wręczona nagroda św. Kazimierza przyznawanej za propagowanie lokalnej historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.