Bp Tomasik: każda parafia płaci podatki
29 listopada 2011 | 14:21 | rm Ⓒ Ⓟ
Każda parafia płaci podatki – mówił bp Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji Kwadrans dla Pasterza na antenie Radia Plus Radom. Odniósł się w ten sposób do powtarzanych w ostatnim czasie zarzutów dotyczących opodatkowania księży. Bp Tomasik wiele uwagi poświęcił również trzyletniemu programowi duszpasterskiemu, którego drugi rok rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu.
Bp Tomasik mówił, że potrzebna jest dzisiaj głębsza świadomość Kościoła oraz że nadal są aktualne słowa Jana Pawła II, że świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. – W Polsce pojawiają się propozycje wyeliminowania Kościoła z życia publicznego – powiedział. – Co to znaczy? Można nie zaprosić księdza na uroczystość, ale czy można wyeliminować chrześcijan z życia publicznego? Kościół to nie tylko księża, ale i wierni świeccy, którzy mają prawo, aby ze swoją wiarą istnieć w obszarach życia publicznego – stwierdził, zaznaczając, że wielu dziennikarzy i polityków zapomina o tym.
– Toczy się walka z zasadami moralnymi, ale także z Kościołem, w sensie instytucji – uważa bp Tomasik. – Jest wiele kłamstw. Bardzo popularne stały się hasła, które wzywają do opodatkowania Kościoła. Każdy ksiądz zatrudniony na etacie płaci podatek podobnie jak świecki pracownik. Natomiast proboszczowie zgodnie z prawem płacą podatek od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. I tak na przykład, parafia do tysiąca wiernych płaci 384 zł podatku, a parafia w przedziale od tysiąca do dwóch tysięcy osób płaci już 437 zł – mówił biskup radomski.
Bp Henryk Tomasik zwrócił uwagę, że nie mówi się o kościelnej działalności charytatywnej. Przypomniał, że w ubiegłym roku Caritas przekazała osobom potrzebującym pomoc o wartości 500 mln złotych. – Kościół prowadzi 9 tys. punktów pomocy, w których pracuje na zasadzie wolontariatu 100 tysięcy Polaków. Kościół prowadzi też 450 placówek opiekuńczo-leczniczych. Szkoda, że o tym nie mówią ci, którzy podejmują walkę z Kościołem. Najważniejsza jest prawda, dlatego potrzebne jest budowanie dzieła jedności, a nie dzielenia ludzi – stwierdził biskup.
Biskup radomski wyraził także solidarność z bezrobotnymi. Mówił o większej trosce względem potrzebujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.