Bp Tomasik na inauguracji najnowocześniejszej szkoły muzycznej w Polsce
01 września 2010 | 16:10 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
Biskup radomski Henryk Tomasik poświęcił 1 września w Radomiu najnowocześniejszą szkołę muzyczną w Polsce. W uroczystości brało udział 800 uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum oraz muzycznych I i II stopnia.
W kościele św. Rodziny w Radomiu biskup odprawił Mszę św. dla uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. Podczas liturgii poświęcił nowy sztandar szkoły i krzyż, który zawiśnie w szkolnym korytarzu. „Pragniemy, aby nasze dzieci szanowały i kultywowały w swoim życiu cenne wartości, takie jak patriotyzm, tożsamość narodową, miłość i wzajemny szacunek” – mówili przedstawiciele rodziców.
W homilii hierarcha zauważył, że młody człowiek jest wrażliwy na wartości estetyczne, zaś zadaniem rodziców i wychowawców jest ukierunkowanie życia duchowego. „Dzisiaj dziękujemy Bogu za dar nowej szkoły. Proszę, aby ta placówka pomagała w kształtowaniu dojrzałej osobowości, aby życie duchowe uczniów pulsowało wokół prawdy, dobra i piękna. Dziękujemy również Bogu za ludzi, którzy pomogli przy budowie szkoły” – powiedział kaznodzieja.
Prawdziwą perełką nowej siedziby jest sala koncertowa z widownią na 500 miejsc i balkonem dla chóru. Nad uzyskaniem idealnej akustyki z polskimi projektantami i wykonawcami pracowali specjaliści z Danii.
Budowa i oddanie do użytku szkoły zwieńczyło kilkuletnie działania Społecznego Komitetu Budowy Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Przewodniczący stowarzyszenia Piotr Bałenkowski ze Społecznego Komitetu powiedział, że po siedmiu latach cel społeczników został osiągnięty. „Mieliśmy wówczas tylko marzenia i nadzieje, dzisiaj jesteśmy świadkami otwarcia nowej szkoły” – powiedział.
Dyrektor szkoły Robert Pluta podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy szkoły, m.in. prezydentowi Radomia Andrzejowi Kosztowniakowi. „Podjął on decyzję o budowie, kiedy środki unijne jeszcze nie były zapewnione. Inwestycja rozpoczęła się w ostatnich dniach grudnia 2008 roku, zaś umowa na współfinansowanie projektu minister kultury Zdrojewski i prezydent Radomia podpisali siedem miesięcy od rozpoczęcia inwestycji” – przypomniał dyrektor.
Prezydent Radomia stwierdził, że determinacja mieszkańców miasta pokazuje, że wspólnie można zrobić wiele wspaniałych projektów. „Dziękuję stowarzyszeniu, które nigdy nie przestawało wierzyć w pomyślnie zakończenie budowy. Nie byłyby tej szkoły bez waszej determinacji” – powiedział A. Kosztowniak. Wiele słów podziękowań padło pod adresem Lucyny Wiśniewskiej, która jako posłanka zaangażowała się w sprawy związane z budową szkoły.
Nowy, trzykondygnacyjny obiekt, położony na skraju Parku Leśniczówka, ma sale dydaktyczne oddalone od hałasu ulicznego oraz sale kształcenia słuchu i sale ćwiczeń indywidualnych z izolacją akustyczną. W szkole są studio nagrań, reżyserka, pracownie informatyczne, sale do rytmiki, biblioteka, świetlica. Cały budynek jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w windy. Prawdziwą perełką nowej siedziby jest sala koncertowa z widownią na 500 miejsc. Nad uzyskaniem idealnej akustyki z polskimi projektantami i wykonawcami pracowali specjaliści z Danii. Wykonano nawet model sali w skali 1:20, na którym przeprowadzano pomiary komputerowe. Akustyka w sali koncertowej jest jedną z najlepszych w Europie.
Budowę budynku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca w Radomiu dofinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 43 mln zł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.