Bp Tomasik na Świętym Krzyżu: podziękowania dla wszystkich pomagających powodzianom
23 maja 2010 | 16:43 | apis Ⓒ Ⓟ
Podziękowania dla wszystkich, którzy pomagają powodzianom – wyraził w niedziele 23 maja na Świętym Krzyżu ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego dobiegły końca świętokrzyskie obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Na zakończenie Tygodnia Jagiellońskiego sprawowana była na błoniach klasztornych Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii hierarcha podziękował oraz wyraził podziw wobec wszystkich, którzy pomagają powodzianom, w tym strażakom, żołnierzom, policjantom oraz ludziom spontanicznie organizującym wszelkie formy pomocy charytatywnej.
„Błagamy o zmiłowanie i cofnięcie kary, bo jest to jakieś bolesne doświadczenie” – mówił bp Tomasik. "Dzisiaj także błagamy o moc Ducha Świętego, która jest nam potrzebna do wielkiej walki, bo zagraża nam potop odrzucenia tego, co święte” – dodał biskup.
Na uroczystość zakończenia świętokrzyskich obchodów upamiętniania wielkiego zwycięstwa polskiego oręża nad Zakonem Krzyżackim przybyło jedynie kilkuset pielgrzymów oraz z okolicznych parafii województwa świętokrzyskiego. Uczestników Eucharystii zmoczyła kilkuminutowa ulewa deszczu i gradu.
W kościele Trójcy Świętej na zakończenie odbył się koncert Filharmonii Świętokrzyskiej i chóru Miasta Siedlce zatytułowany Gaude Mater Polonia.
Mszę św. wieńczącą obchody poprzedził wykład pt. „Bitwa pod Grunwaldem. Znaczenie dla Polski, dla Kościoła, dla Europy”, który wygłosił w kaplicy Oleśnickich prof. Henryk Samsonowicz.
W skład organizatorów obchodów Tygodnia Jagiellońskiego weszli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego w Kielcach, Urzędu Miasta Kielce, gmin – Nowa Słupia i Bieliny, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Lokalnej Grupa Działania "Wokół Łysej Góry".
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.