Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tomasik: pontyfikat papieża Franciszka niesie ze sobą doświadczenie Kościoła ubogiego

13 marca 2018 | 15:09 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

“Pontyfikat papieża Franciszka niesie ze sobą doświadczenie Kościoła ubogiego” – powiedział bp Henryk Tomasik z okazji przypadającej dzisiaj, piątej rocznicy wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. W całym Kościele odprawione są dzisiaj msze św. w intencji papieża.

Według biskupa radomskiego, “trudno mówić o radykalnej zmianie Kościoła za pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, ale z pewnością wnosi on pewien styl. Zresztą każdy z ostatnich pontyfikatów ma swoją specyfikę. Papież Franciszek niesie ze sobą doświadczenie biedy, trudnej sytuacji materialnej, bytowej, społecznej bardzo wielu ludzi. To jest bardzo widoczne w nauczaniu Ojca Świętego” – mówił bp Tomasik w audycji “Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Bp Tomasik dodał, że “papież Franciszek niesie również ze sobą prostotę, bezpośrednie przemawianie, które prowokuje do głębszej refleksji, także na tematy duszpasterskie. Ojciec Święty uczy doświadczenia normalnego kontaktu. Jest papieżem, który akcentuje w sposób szczególny relacje międzyludzkie i kontakt osobowy” – powiedział ordynariusz radomski.

Podczas ostatniej audiencji generalnej Franciszek wygłosił katechezę na temat Eucharystii. Papież poruszył temat intencji za mszę świętą. “Jeśli chcesz złożyć ofiarę – uczyń to, ale za mszę św. się nie płaci. Ważne, aby to zrozumieć” – powiedział wówczas papież.

“To efekt bezpośredniości Ojca Świętego, który niesie ze sobą doświadczenie życia ludzi biednych. One kształtują Jego wypowiedzi. To są pewne sugestie, które wymagają rzeczywiście uwzględnienia. To nie są dogmaty”. – skomentował bp Henryk Tomasik.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.