Bp Tomasik poświęcił pierwsze stacjonarne hospicjum w diecezji radomskiej
21 października 2010 | 10:18 | rm Ⓒ Ⓟ
Zakład Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie poświęcił 21 października bp Henryk Tomasik. Jest to pierwsze stacjonarne hospicjum w diecezji radomskiej. Placówka dysponuje 25 łóżkami. Chorzy i ich rodziny będą mogli liczyć również na pomoc psychologiczną.
– Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że udało się to zadanie doprowadzić do końca. Tym bardziej, że będziemy jedynym ośrodkiem w diecezji, który będzie hospitalizował ciężko chore dzieci – powiedziała Małgorzata Radłowska-Raban, lekarz medycyny paliatywnej i kierownik hospicjum. Hospicjum czeka teraz na podpisane kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do końca listopada nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.
Przedsięwzięcie zrealizowała Fundacja Ks. Czesława Wali, kustosza sanktuarium. – Placówka ma być alternatywą dla ciężko chorych osób oraz dla ich rodzin, które często nie są w stanie opiekować się swoimi bliskimi. Chcieliśmy stworzyć warunki, w których pacjent będzie czuł otoczenie i atmosferę rodzinnego domu. Każda sala chorych sprawia wrażenie przytulnego pokoju. Wyposażenie sal chorych nie może przypominać pacjentowi ponurych pomieszczeń szpitalnych – podkreślił ks. Wala. Wyraził także wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli dzieło. Hospicjum to parterowy dom mieszczący 25 łóżek dla osób starszych i dzieci. Do każdego będzie podłączony sprzęt medyczny.
Sanktuarium w Kałkowie mieści na swoim terenie wiele projektów charytatywnych, m. in. dom ludzi starszych, wioskę dla osób niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Na Górze Miłosierdzia powstał także sanktuaryjny ośrodek rekolekcyjny.
Fundacja ks. Czesława Wali "Wyprzedzić swój czas" rozpoczęła działalność 1 stycznia 2007 roku. Działają w niej osoby, które już od kilku lat prowadzą Domową Opiekę Paliatywną oraz Poradnię Medycyny Paliatywnej dla dzieci i dorosłych i którym nie jest obojętny los ludzi dotkniętych chorobą. Misją fundacji, która wynika ze statutu jest udzielanie pomocy (finansowej, merytorycznej i organizacyjnej) osobom ciężko chorym i terminalnie chorym z powodu choroby nowotworowej, zapewnienie im opieki medycznej i duchowej. Fundacja udziela wsparcia rodzinom osób ciężko chorych w sprawowaniu opieki nad nimi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.