Bp Tomasik: trzeba ciągle poznawać papieskie nauczanie
07 kwietnia 2011 | 14:11 | rm Ⓒ Ⓟ
Bardzo ważne jest ciągłe poznawanie pięknego i głębokiego nauczania papieskiego. Z takim apelem zwrócił się do młodzieży biskup Henryk Tomasik, który jest duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II. Ma to być jeden z duchowych etapów przygotowań do beatyfikacji papieża-Polaka.
Bp Tomasik w liście do uczniów szkół papieskich podkreślił, że duchowe przygotowanie powinno mieć trzy wymiary: modlitewny, poznawania nauczania papieskiego oraz wzmożonej troski, aby przejść bardziej zdecydowanie od „wiary deklarowanej” do „wiary realizowanej”. Duszpasterz rodziny szkół papieskich zwrócił również uwagę, że bardzo ważne jest ciągłe poznawanie pięknego i głębokiego nauczania Ojca Świętego. Zachęcił też wszystkich do osobistej lektury tekstów papieskich.
Biskup radomski zaprosił również młodzież do przygotowania, pod kierunkiem katechetów i nauczycieli, spotkań poświęconych osobie i twórczości Ojca Świętego. – Niezwykłym darem, który możemy złożyć Bogu jako wyraz wdzięczności za beatyfikację będą nasze decyzje dotyczące poprawy życia, ożywienia ducha modlitwy, lepszego uczestnictwa we Mszy świętej. Niech każdy z nas podejmie konkretne postanowienia, które będą szczególnym wyznaniem wiary i wyrazem troski, aby wiarę wyznawać życiem, gdyż „wiara bez uczynków jest martwa”. Nasze dary duchowe będą wyrażały troskę o to, aby żyć Ewangelią według wskazań Jana Pawła II – napisał bp Tomasik.
Aby wyrazić wdzięczność za beatyfikację, Rada Rodziny Szkół Jana Pawła II podjęła inicjatywę złożenia darów duchowych przez uczniów. Uczniowie mogą własnoręcznie dokonać zapisu zobowiązań na arkuszu, który można pobrać ze strony www.rodzina.org.pl. Deklaracje zebrane ze wszystkich szkół im. Jana Pawła II złożą się na księgę: „Mój dar duchowy”. Księga zostanie przekazana kard. Stanisławowi Dziwiszowi w czasie październikowej pielgrzymki na Jasnej Górze.
W Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu praktykowana jest wspólna modlitwa w czasie tak zwanej „Przerwy na dziesiątkę”. – Dzieci przychodzą ze swoimi intencjami w sercach, a główną jest prośba o dar beatyfikacji naszego patrona Jana Pawła II. Dlatego proponujemy, aby w naszej rodzinie powstały grupy modlitewne pod nazwą Klub Otwartych Drzwi. Będziemy wspólnie z dziećmi modlić się w intencjach zamieszczonych na stronie internetowej Rodziny Szkół. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w to przedsięwzięcie i łączności modlitewnej między szkołami. Zadajmy sobie trud, aby ziarno zasiane przez Jana Pawła II pomnażało się dzięki nam – powiedziały katechetki Małgorzata Kopera i Jolanta Nowak.
W Polsce jest już prawie 1,2 tys. placówek oświatowych, których patronem jest papież-Polak. Uczy się w nich ok. 300 tys. dzieci i młodzieży. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Jana Pawła II zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania papieskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.