Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tomasik: Trzeba mocniej podkreślać priorytet wartości moralnych

04.03.2018 , Radom / rm Ⓒ ℗

– W centrum niedzieli powinna być Eucharystia oraz spotkania rodzinne i towarzyskie – uważa bp Henryk Tomasik, który odniósł się do wejścia w życie prawa zakazującego handlu w niedziele. Dzień 11 marca będzie pierwszą niedzielą, podczas której sklepy pozostaną zamknięte. Z kolei za dwa lata zakaz obowiązywał będzie już w każdą niedzielę.

– Pamiętam, kiedy po 1980 roku wiele grup społecznych domagało się wolnej soboty. Dzisiaj spadkobiercy tych grup mają wątpliwości dotyczące wolnej niedzieli. To zupełnie niezrozumiałe. Dla nas ważny jest aspekt religijny, dzień naszego dziękczynienia za dzieło stworzenia – mówił bp Tomasik w audycji “Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Dzisiaj ograniczeniu handlu w niedzielę towarzyszą negatywne emocje. Są firmy, które szukają luk prawnych i wydłużają godziny pracy sklepów tak, by prawa rynku dominowały nad prawem pracownika do wypoczynku w niedzielę.

– Czy moralność ma poddać się polityce, czy polityka powinna zabezpieczać wartości moralne? To ogromne wyzwanie do kształtowania życia społecznego. Dla nas, duszpasterzy, to zadanie, aby mocniej podkreślać priorytet wartości moralnych – mówił bp Tomasik.

– Jeżeli uznaję Boże przykazania, to wymaga się ode mnie jasnych zachowań w życiu społecznym. Potrzebny jest wysiłek wychowawczy, abyśmy dostrzegali wartości moralne, które powinny kształtować życie. Nic nie pomogą rewolucje społeczne, kulturalne czy polityczne, jeśli człowiek nie stanie na wyższym poziomie moralnym. Mamy w historii wiele wydarzeń, gdzie piękne hasła były podstawą rewolucji i potem ginęli ludzie. Wartość moralna powinna być nadrzędna – uważa bp Tomasik.

Ordynariusz radomski dodał, że niedziela to Dzień Pański, zaś w centrum tego dnia powinna być eucharystia. – To dzień, kiedy możemy pogłębić nasze relacje rodzinne – stwierdził biskup Henryk Tomasik.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.