Bp Tomasik: wolność jest trudem wielkości
03 maja 2018 | 20:16 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
O niełatwym darze wolności mówił biskup Henryk Tomasik podczas mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. Ordynariusz radomski modlił się z racji przypadającej dzisiaj rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Bp Tomasik w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wiele uwagi poświęcił maryjnemu rysowi polskiej religijności od początku Państwa Polskiego. – Krótko po chrzcie Polski budowano świątynie dedykowane Matce Bożej. Nasz pierwszy hymn to Bogurodzica. A w wielu dramatycznych momentach dziejów odrodzenie przychodziło za Jej wstawiennictwem – powiedział biskup radomski, przywołując jednocześnie postać Wandy Malczewskiej, urodzonej w Radomiu kandydatki na ołtarze. – W jednej ze swych wizji w 1873 r. miała ujrzeć Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz rzeszę Polaków śpiewających kolędy. I wtedy usłyszała słowa Maryi: „Polskę kocham, bo to moje królestwo. Syn mój nie da wam zginąć” – mówił ordynariusz radomski.
Biskup Tomasik mówił dalej, że wolność jest trudem wielkości. – Wolność nie jest podporządkowaniem sobie prawdy, ale podporządkowaniem się prawdzie. Wolność jest darem i zadaniem – podkreślał ordynariusz radomski.
W dalszej części homilii zacytował rozmowę Andrzeja Kmicica z przeorem Augustynem Kordeckim z „Potopu” Henryka Sienkiewicza: Szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel pytając, co nam z dawnych cnót pozostało. A ja odpowiem: wszystkie zginęły, jednak coś jeszcze pozostało, bo pozostała wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowaną być może”.
Po Mszy św. odbyła się defilada służb mundurowych, wręczenie odznaczeń, apel poległych z salwą honorową i złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.