Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tomasik: wolność jest trudem wielkości

03 maja 2018 | 20:16 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

O niełatwym darze wolności mówił biskup Henryk Tomasik podczas mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. Ordynariusz radomski modlił się z racji przypadającej dzisiaj rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Bp Tomasik w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wiele uwagi poświęcił maryjnemu rysowi polskiej religijności od początku Państwa Polskiego. – Krótko po chrzcie Polski budowano świątynie dedykowane Matce Bożej. Nasz pierwszy hymn to Bogurodzica. A w wielu dramatycznych momentach dziejów odrodzenie przychodziło za Jej wstawiennictwem – powiedział biskup radomski, przywołując jednocześnie postać Wandy Malczewskiej, urodzonej w Radomiu kandydatki na ołtarze. – W jednej ze swych wizji w 1873 r. miała ujrzeć Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz rzeszę Polaków śpiewających kolędy. I wtedy usłyszała słowa Maryi: „Polskę kocham, bo to moje królestwo. Syn mój nie da wam zginąć” – mówił ordynariusz radomski.

Biskup Tomasik mówił dalej, że wolność jest trudem wielkości. – Wolność nie jest podporządkowaniem sobie prawdy, ale podporządkowaniem się prawdzie. Wolność jest darem i zadaniem – podkreślał ordynariusz radomski.

W dalszej części homilii zacytował rozmowę Andrzeja Kmicica z przeorem Augustynem Kordeckim z „Potopu” Henryka Sienkiewicza: Szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel pytając, co nam z dawnych cnót pozostało. A ja odpowiem: wszystkie zginęły, jednak coś jeszcze pozostało, bo pozostała wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowaną być może”.

Po Mszy św. odbyła się defilada służb mundurowych, wręczenie odznaczeń, apel poległych z salwą honorową i złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.