Bp Tomasik: współczesne czasy wymagają jasnego opowiedzenia się po stronie Chrystusa
13 sierpnia 2011 | 15:55 | rm Ⓒ Ⓟ
Współczesne czasy wymagają bardzo jasnych i czytelnych decyzji, że jestem po stronie Chrystusa – powiedział bp Henryk Tomasik, który celebrował 13 sierpnia Mszę świętą we Mstowie koło Częstochowy. To właśnie w tej miejscowości połączyły się wszystkie grupy 33. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Organizatorzy podali, że uczestniczy w niej 6,5 tys. osób.
W homilii bp Tomasik powiedział, że do historii przejdzie program, który Jan Paweł II nakreślił młodzieży podczas spotkania na Jasnej Górze, że każde życie charakteryzuje się i określa się przez wewnętrzny kształt miłości. – Powiedz, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś. Błogosławiony Jan Paweł II zachęcał nas do tego, aby wiara każdego z nas nabrała kształtu miłości. Na początku naszej pielgrzymki Chrystus pytał nas: a wy za kogo Mnie uważacie? Wyznawaliśmy naszą wiarę modlitwą, a Chrystus pyta jeszcze dalej: słuchaj, czy ty jeszcze mnie miłujesz? Jaka była nasza odpowiedź? Była różna. Była również i ta forma: ty Panie wiesz, że Cię miłuję, że moje życie będzie miało inny kształt, bo rekolekcje w drodze muszą się kończyć nowym kształtem życia – mówił biskup radomski.
Hierarcha w dalszej części homilii przypomniał, że pątnicy dziękowali Bogu za osobę i pontyfikat Jana Pawła II. Tutaj biskup nawiązał do hasła pielgrzymki, którym są słowa wyryte na cokole pomnika Jana Pawła II w Radomiu "Wdzięczność i Zobowiązanie". – Dzisiaj wychodzimy z tego miejsca ze szczególnym zobowiązaniem, aby Ewangelię ze wskazaniami Jana Pawła II, rzeczywiście wprowadzać do naszego życia. Tyle mamy możliwości lepszego zaangażowania się w życie parafii. Kochana młodzieży, tyle macie możliwości pracy w Ruchu Światło- Życie, KSM, czy duszpasterstwie akademickim – zauważył biskup radomski.
Krajowy duszpasterz młodzieży nawiązał także do rozpoczynającego się 26. Światowego Dnia Młodzieży. – Łączymy się duchowo z młodzieżą, która przebywa w Madrycie. Reprezentuje ona 180 krajów z całego świata. Polskę będzie reprezentowało 12 tys. młodych ludzi, 1,2 tys. wolontariuszy, 300 harcerzy, 15 biskupów i 700 kapłanów. To nasza reprezentacja, która będzie modliła się z Benedyktem XVI. Ojciec Święty wyznaczył nam bardzo ważny temat: "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze" – powiedział biskup.
W tym miejscu nawiązał do tragicznych wydarzeń, które przeżywała diecezja radomska. Kaznodzieja mówił o nawałnicach, które przeszły w połowie lipca na kilkoma gminami w powiecie radomskim, białobrzeskim, przysuskim i opoczyńskim. – Współczuję wszystkim, którzy doświadczyli tej trudnej sytuacji, kiedy patrzyli na zniszczone domy i uprawy. Patrzymy na połamane drzewa. Wytrzymały o mocnych korzeniach. Tak jest również w życiu, potrzebne są mocne korzenie, aby żadne podmuchy wiatru, jeden artykuł w gazecie, program radiowy czy telewizyjny, lub komentarz w internecie, nie zachwiały naszą wiarą – zauważył biskup radomski.
Bp Tomasik na koniec wezwał pątników do budowania wspólnego domu, którym jest Kościół diecezjalny. – Budujmy go poprzez pogłębianie wiedzy religijnej. Podnośmy naszą moralność na wyższy poziom. Kochana młodzieży, bądźcie apostołami dobra, kultury bycia i zachowania. Budujmy Kościół przyjmując odpowiedzialność za poszczególne wymiary życia religijnego – wzywał bp Tomasik.
W tym roku po raz pierwszy dyrektorem radomskiej pielgrzymkijest ks. Mirosław Kszczot. – Przez całą pielgrzymkę rozważaliśmy nauczanie bł. Jana Pawła II, aby wprowadzać je w nasze życie. Jestem przekonany, że wartości wyniesione z pielgrzymowania będą owocowały po powrocie do domu. Jestem również przekonany, że wiele osób wykorzysta ten czas rekolekcji w drodze. To był czas łaski, to było doświadczenie wiary – powiedział ks. Kszczot.
Po zakończonej Eucharystii wszystkie 46 grup pielgrzymów m.in. z Radomia, Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic wyruszyły w kierunku Częstochowy. Towarzyszy im Rowerowa Pielgrzymka z Szydłowca i Lipska. Hasłem 33. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę są słowa: "Wdzięczność i Zobowiązanie" Przez 8 dni i pokonując ponad 200 kilometrów pielgrzymi zgłębiali duchowe dziedzictwo Jana Pawła II. Pątnikom towarzyszyli też dziennikarze Radio Plus Radom. Codziennie nadawane były relacje z trasy pielgrzymki.
W ubiegłym roku do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało 6,4 tys. osób. W sumie w dotychczasowych trzydziestu trzech pielgrzymkach uczestniczyło ponad 356 tys. pątników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.