Bp Trille: za zamachem stanu w Sudanie stoi Bractwo Muzułmańskie
31 października 2021 | 15:39 | Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va | Chartum Ⓒ Ⓟ
Po poniedziałkowym zamachu stanu w Sudanie trwa napięta sytuacja. „Wracamy do ery wojskowej” – powiedział bp Yunan Tombe Trille, biskup El Obeid i przewodniczący episkopatu Sudanu. Jego zdaniem za przewrotem stoją islamscy fundamentaliści.
Zamach cofnął kraj do czasu sprzed dwóch i pół roku, do rządów Omara al-Bashira. „Wierzę, że za siłami zbrojnymi stoi Bractwo Muzułmańskie. Przez wiele dni przed zamachem, można było ich widzieć w Pałacu Republiki. Ich żądania wobec społeczeństwa obywatelskiego i rządu były jasne: zejdźcie z drogi i przekażcie wszystko w ręce wojska. W międzyczasie ogłoszono stan wyjątkowy, a Rada Najwyższa, rząd i wszystkie urzędy państwowe zostały rozwiązane” – powiedział hierarcha.
Sudan, pięć dni po zamachu stanu, pozostaje w sytuacji ogólnego zawieszenia. Szef armii, Abdel Fattah al Burhan, oświadczył, że „doświadczenie rządu tymczasowego w obronie rewolucji dobiegło końca”. Jego wystąpienie podzieliło opinię publiczną. Abdall Hamdok, szef rządu tymczasowego, po tym jak wezwał ludność do „wyjścia na ulice i odebrania skradzionej demokracji”, został na kilka dni aresztowany. Choć aktualnie został wypuszczony na wolność, może zostać pozbawiony prawa zabrania głosu, zastraszany i zmuszany do zaakceptowania nowej sytuacji w kraju.
Kard. Burke: biskupi są zobowiązani do stosowania prawa kanonicznego wobec proaborcyjnych polityków
Zdaniem bp. Trille Sudanu nie czeka na razie lepsza przyszłość. „Niestety, to, co przed nami, nie wygląda różowo. Myślę, że wojsko niebawem przejmie całą władzę i zakpi sobie ze świata organizując wybory, które będą kolejną farsą i legitymizacją nielegalnej władzy, tak jak to się działo w przeszłości. Ludzie najprawdopodobniej nadal będą wychodzić na ulice, ale w tej sytuacji obawiam się, że będą nadal cierpieć”.
26 października al Burhan, usprawiedliwił zamach stanu, zrzucając główną odpowiedzialność na Siły na rzecz Wolności i Zmiany, czyli na platformę, która podpisała porozumienie z armią w sprawie transformacji w sierpniu 2019 r. Zaapelował o spokój i nazwał premiera obalonego rządu Hamdoka „bratem”, unikając poruszania kwestii przemocy oraz komentowania głosów o „masowych zabójstwach” przeciwników politycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.