Drukuj Powrót do artykułu

Bp Turzyński: Adwent to okazja do uporządkowania ludzkiej duszy

06.12.2017 , Radom / rm / mip Ⓒ ℗

Adwent to piękny i niezwykły czas oczekiwania na Boże Narodzenie. To również okazja do uporządkowania ludzkiej duszy – powiedział bp Piotr Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom.

Zdaniem hierarchy, w Adwencie trzeba postawić właściwe akcenty, zatrzymać się, umartwić, by potem cieszyć się Bogiem. Stwierdził też, że dla wielu ludzi wyrzeczeniem i formą pobożności są Roraty. Dodał, że Adwent ma być czasem nadziei. – O tym mówił w niedzielę papież Franciszek. Dlatego towarzyszy nam nadzieja, że jest życie nie chwilą, że trzeba patrzeć perspektywicznie i poszerzać horyzonty, czyli spotykać się z Bogiem – powiedział ksiądz biskup.

Zachęcił, aby nie dać sobie ukraść Adwentu przez komercję. – Istnieje takie zagrożenie. Po Wszystkich Świętych sklepy zostały świątecznie przystrojone. Zapominamy, że trwając w oczekiwaniu, czy refleksji, większa jest potem radość z dni, które przychodzą. Dlatego tak ważne jest różnicowanie nastrojów. Nie można tylko świętować – mówił gość Radia Plus Radom.

Bp Turzyński był również pytany, na ile ograniczenie handlu w niedzielę, pozwoli na głębsze przeżywanie Adwentu. – Szkoda, że nie wszystkie niedziele będą wolne od przyszłego roku. Komercja sprawia, że cenimy to co jest materialne. Dlatego tak ważne są więzi rodzinne, odwiedzanie samotnych, czy najbliższych. Duchowe relacje są ważniejsze i dają więcej radości – przekonywał biskup.

Bp Turzyński nawiązał także do rozpoczętego nowego roku duszpasterskiego, który będzie przebiegał pod hasłem: „Duch, który umacnia miłość”. Jego celem jest odkrycie Osoby Ducha Świętego, otwarcie się na Jego działanie oraz refleksja nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami. – Osoba Ducha świętego wciąż jest mało zauważona. Chcemy, by ludzie ochrzczeni, bierzmowani stali się też świadkami. Trzeba na nowo odkryć Ducha Świętego, aby kształtować rzeczywistość według norm ewangelicznych – podkreślił biskup pomocniczy radomski.

Dodał, że wciąż trwa dyskusja o potrzebie katechezy dorosłych. – Cieszę się, że są parafie, które to dostrzegają. Są duszpasterze, który organizują rekolekcje przy okazji pierwszej Komunii świętej, czy bierzmowania. Takie spotkania pogłębiają wiarę rodziców. Można powiedzieć, że troska o młodych przyprowadzi rodziców do Kościoła – powiedział ksiądz biskup Piotr Turzyński.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.