Drukuj Powrót do artykułu

Bp Turzyński: Jan Paweł II to najpiękniejszy owoc naszej niepodległej historii

04 czerwca 2018 | 18:44 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Jan Paweł II to najpiękniejszy owoc naszej historii niepodległej – powiedział biskup Piotr Turzyński, który uczestniczył w Sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Od 14 lat odbywa się ona z okazji rocznicy wizyty papieża-Polaka w Radomiu. W programie spotkania było wystąpienie biskupa Henryka Tomasika, ordynariusz radomskiego. Dzisiaj mija 27. rocznica wizyty Jana Pawła II w Radomiu.

Referat biskupa radomskiego nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypomniał słowa papieża-Polaka o patriotyzmie. – To umiłowanie historii, języka, tradycji czy krajobrazu. To miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Ojczyzna jest zatem wielką rzeczywistością – powiedział bp Tomasik.

Dalej bp Tomasik stwierdził, że Jan Paweł II patrzył na nasz kraj pod kątem nadziei i wielkiego potencjału, który tkwi w Polakach. – Jestem przekonany, że Polacy to naród o ogromnym potencjalne talentów, ducha, intelektu i woli, który stać na wiele i w rodzinie krajów europejskiej może odegrać dużą rolę – powiedział biskup radomski nawiązując do słów papieskich.

Z kolei bp Piotr Turzyński powiedział, że Jan Paweł II to najpiękniejszy owoc naszej historii niepodległej. – To coś niezwykłego. Człowiek, który pogodził w swoim sercu miłość do kraju, i pewien uniwersalizm. Był wielkim ambasadorem Polski w świecie. W stulecie Polski niepodległej trzeba za to dziękować – powiedział bp Turzyński.

Dodał, że każda pielgrzymka Jana Pawła II do kraju przyczyniła się do tego, że stawaliśmy się lepsi. To był podniosły nastrój, święto i niezwykła życzliwość. To wszystko nas jednoczyło, pokazywało, że wiele nas łączy. Zresztą rok 1979 i pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski dała impuls do powstania Solidarności. Te wszystkie wizyty papieskie są obecne w naszych sercach. To niepowtarzalny klimat tamtych dni – dodał biskup pomocniczy radomski.

W sesji uczestniczył Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, który powiedział, że wizyta Jana Pawła II była szczególnym i historycznym wydarzeniem w dziejach Radomiu. – Mam nadzieję, że kiedy będziemy tworzyć Muzeum Historii Radomia znajdzie się także miejsca na papieską pielgrzymkę. To było wielkie wydarzenie w dziejach miasta – podkreślił minister Skurkiewicz.

Mam nadzieję, że każdy z nas odnajdzie w sobie Westerplatte o którym mówił Jan Paweł II. To przesłanie dla dorosłych i młodych, którzy poszukują wartości we współczesnych świecie. Będzie pięknie, kiedy my dorośli będziemy mogli je wskazać – powiedziała z kolei Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.

Dodajmy, że św. Jana Paweł II jest patronem parafii na Sadkowie, pierwszej w diecezji radomskiej. Obecnie trwa budowa kościoła i budynków parafialnych. Kamień węgielny pod kościół na Sadkowie to skała przywieziona z Ziemi Świętej i pobłogosławiona przez Jana Pawła II oraz cegła z domu rodzinnego Karola Wojtyły.

Przy gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu znajduje się jeden z piękniejszych pomników Jana Pawła II. Został poświęcony w 2001 r. z okazji 10. rocznicy wizyty papieża i widnieje na nim napis: “Wdzięczność i zobowiązanie”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.